1 KW H Elektrik Kaç TL

Ev & Yaşam

391102 yorum

1 KW H Elektrik Kaç TL

1 kw elektrik birim fiyatı ne kadar, 1 kw elektrik kaç tl ? 1 KW h ifadesi, 1 saat içerisinde tüketilen elektriği ifade eder ve 1000 watta eşittir...

1 KW h ifadesi, 1 saat içerisinde tüketilen elektriği ifade eder ve 1000 watta eşittir. Mesela bir iş yerinde bulunan elektronik bir cihaz 1300 wattlık bir elektrik tüketmişse bu veri bir saatte tükettiği oranı gösterir ve 1300 wattlık elektrik, 1.3 KW h etmektedir. Elektrik ücretinin hesaplanmasında kullanım bedeli, dağıtım bedeli, vergiler, KDV, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, TRT payı gibi birçok husus göz önünde bulundurulur. Ocak ayı güncellemelerinden sonra 1 KW h elektrik tüm vergiler ve bedeller de eklendikten sonra yaklaşık olarak 40 kuruşa tekabül eder.

Elektrik tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından kişilerin elektrik kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak çeşitli tüketim tarifleri oluşturulmuştur. Bu tarifeler ikiye ayrılır:

Tek Zamanlı Tarife: Bütün bir gün kullanılan elektrik tek birim fiyatı üzerinden ücretlendirilir.

Üç Zamanlı Tarife: Gün üç eşit parçaya ayrılır. Her bir parça farklı bir birim fiyatı ile ücretlendirilir.

Bu tariflere göre belirlene ücretler aşağıdaki gibidir;

Tek zamanlı mesken 1 KW h elektrik ücreti: 0,39 TL

Üç zamanlı mesken 1 KW h elektrik ücreti: Gündüz 0,37 TL, puant 0,56 TL, gece 0,20 TL

Üç zamanlı tarifeye geçmek isteyen kişiler yazılı olarak elektrik kurumuna başvurmalı ve bu tarifeye geçenler elektronik sayaç kullanmalıdır. Bağlı olduğunuz tarifeyi elektrik faturanızın başında yer alan abone tipi ve taife kısmına bakarak da öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Author

    dinçer bey bu işlerle ilgili olduğunuz belli iyi de burda amaç yani soru yani öğrenilmek istenen şey yani adamın anlatmak istediği şey birkilovat eletrik kaç lira tarife nasıl meselesi şimdi birisi aynı benim yazdığım gibi yazssa ne mahzuru var ağır ceza mahkemesine bı yazı mı yazıyoz ki burda senin gibi bilgili olanlar yukarıdaki hesapta yada anlatımda bi eksiklik varsa açıklamananız bilginiz yönünde daha uygun olmaz mıydı haaa diyecen ki sen niye yazdın ben senin gibi alakalı adamın takıldıgı konuya takıldım da ondan zaten teferrut a bi teferruat da ben eklim dedim

    Author

    KW h şeklinde yazılmaz. K harfi küçük h harfide slash ile ayrılıdır. Bunun nedeni zaman burada bölüm olarak gelir. Doğru yazılım kW/h şeklinde olur.

YORUM GÖNDER