100 Ceza Puanı Dolması ve Sürücü Belgesi

Devlet & Politika

21012 yorum

100 Ceza Puanı Dolması ve Sürücü Belgesi

100 ceza puanı dolan sürücülerin ehliyetlerine ne kadar süre el konulur ve ehliyet nasıl geri alınır ?

Yeni çıkan yasalarla birlikte sürücüler Karayolları Trafik Kanununun suç olarak gördüğü her fiillerinden dolayı ceza puanı almaktadırlar. Bu ceza puanlarının birikmesi sonucunda da sürücülere bazı yaptırımlar uygulanır. 100 ceza puanı trafik kanununda bir sınır olarak belirlenmiştir. Sürücülerin en çok sorduğu sorulardan birisi de 100 ceza puanına ulaşıldığında ne olduğudur?

100 ceza puanı dolan sürücüler

Eğer sürücü 1 yıl içinde 100 ceza puanına ulaşmış ise ehliyetlerine 2 ay boyunca el konulmaktadır. İki ay sonra ehliyetini alan sürücünün aynı yıl ikinci kez 100 ceza puanını doldurması durumunda bu sefer sürücünün ehliyeti 4 aylık bir süre için geri alınır. Eğer aynı yıl üçüncü kez 100 ceza puanına ulaşırsanız ehliyetiniz bu kez iptal edilir.

Ehliyet Nasıl Geri Alınır

100 ceza puanına ulaşan sürücülerin 2 ay boyunca el konulan ehliyetleri, sürücü kurslarından alacakları 40 saatlik bir eğitimin ardından geri verilmektedir. Ehliyetin geri alınabilmesi takip ettiğiniz sürücü kursundan hakkınızda olumlu rapor çıkması gerekir. Eğer ikinci kez 100 ceza puanını doldurmuşsanız bu sefer 4 aylık bir süre için ehliyetinize el konulur ve ehliyetinizi bu sürenin sonunda geri alabilmek için bazı psikoteknik değerlendirme ve incelemelerden geçmeniz gerekir. Burada uzmanların vereceği olumlu rapor sonucunda ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Üzerinizde herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmek için e-devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu hesaba eriştikten sonra ceza puanlarınızı öğrenmek için ehliyetinizin üzerinde bulunan bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Author

    Aynı fıkırdeyım kardesım tamam ceza kessınler bısey demedık te barı ehlıyetı almasınlar nasıl yapıcaz nasıl olucak aynı durumdayım suan kurs ucretı de cezadan daha pahalı 500 tl

    Author

    Ben tır kullaniyom 2 ay ehliyetim alınırsa aile me nasıl bakarım okuyan çocuklarım var Ha diceksiniz ozaman kurallara uy 80 km hız limiti ben uşak yada denizli yada bursa gidiyom bu yol 80 km ile nasil bitecek limana konteynır nasil yetişcek devlet bu limanlardan para kazaniyo ama şöför nasil gelir se gelsin deniyo bizlerde mwcburen gaz a basiyoz ağlamak istiyom ya bizler 5 sınıf insaniz bu ūlke de yabancı da saygı duyuyolar

YORUM GÖNDER