2017 İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

İş & Finans

19330 yorum

2017 İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

Yeni dönem ile birlikte en çok merak edilen konulardan bir tanesi de işsizlik maaşına zam yapılıp yapılmayacağı

Bu konu ile ilgili henüz net bir bilgi yok ancak Türk-İş her yıl olduğu gibi bu yıl da teklif verdi ve en düşük işsizlik maaşının 810 lira, en yüksek işsizlik maaşının ise 1621 lira olacağını belirtti. Belli sebeplerden dolayı çalışamaz haldeyseniz sizler de prosedürleri yerine getirip bunu ispatladığınız takdirde işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. Devlet bu konuda sizlerin yanında yer alıyor ve zamlarla birlikte hatrı sayılır rakamlar karşınıza çıkıyor. Bu rakam ülke şartlarında işsiz birinin geçinmesi için gayet uygun ve elbette iş bulana kadar da kişiyi idare edecek gibi görünüyor.

Zam Var mı?

Az önce de belirttiğimiz gibi kulislerde bu konu hali hazırda görüşülüyor ve zam yapılacağı belirtiliyor ancak kabul edilir mi edilmez mi bilinmez.Her yıl büyük tartışma konularından bir tanesi olan işsizlik maaşı, bu yıl da büyük tartışmalara neden olacak gibi görünüyor. Zam konusu gündemde ancak net bir rakam karşımıza çıkmıyor ve yukarıda belirttiğimiz rakamlar da konuşulan rakamlardır. İşsizlik maaşı ortalamanın çok altında ve Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ne yazık ki yetersiz olduğunu görebiliyoruz ancak Devlet bu konuda olumsuz bir görüş belirtmiyor ve rakamların gayet uygun olduğunu söylüyor.

Çalışamayacak Durumda Olanlar…

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve bu sorun sizleri gündelik hayatta büyük ölçüde olumsuz etkiliyorsa sizler de bunu belgeleyerek ve ilgili kurumlar ile irtibat kurarak işsizlik maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebiniz şartlar uygun olduğu takdirde kısa sürede olumlu yanıt buluyor ve kısa sürede maaş bağlanıyor. İş bulduğunuz takdirde otomatik olarak maaşınız kesiliyor ancak yine de bunu bildirmenizde fayda var çünkü ilerleyen dönemlerde sorun yaşayabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı ile ilgili net bir bilgi elimize ulaştığında yine bu platform üzerinden siz değerli dostlarımız ile paylaşacağız ve zaten yakın zamanda konu ile ilgili yetkili isimlerin açıklama yapacağı haberini de almış bulunuyoruz.

YORUM GÖNDER