A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Sağlık & Fitness

13960 yorum

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

A vitamini vücut için gerekli olan vitaminler arasında yer alır ve faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Hücre büyümesinde önemli bir yere sahiptir...

A vitamini vücut için gerekli olan vitaminler arasında yer alır ve faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Hücre büyümesinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Genellikle hayvansal gıdalardan oluşturulur.

A vitamininin iki farklı türü vardır;

İlki, içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser dahil olmak üzere çoğu rahatsızlık için hücre işlevlerini onarıcı etkisine sahiptir. İkincisi, bağışıklık ve iskelet sistemi üzerinde etkilidir.

A Vitamininin Faydaları Neledir ? İnceleyelim ;

  • Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: İçinde A vitamini bulunan antioksidanlar sayesinde çocuklar özellikle kızamık ve ishal gibi enfeksiyonlardan korunur.
  • Kanseri Tedavi Eder: Doğal kaynaklardan alınan A vitamini hücrelerin kontrolünde oldukça önemli bir yere vardır. Araştırmalar ele alındığında A vitaminin içindeki oldukça bol zengin olan antioksidan ile kanserli hücreleri tedavi ettiği saptanmıştır.
  • Bedensel Fonksiyonların Yerine Getirilmesinde Oldukça Yardımcıdır: A vitamini, Fizyolojik işlevlerin yerine getirilmesinde direkt olarak etkilidir. Ayrıca A vitamini merkezi sinir sisteminin gelişimine de katkıda bulunur.
  • Yaşa Bağlı Olarak Görme Kaybını Engeller: Yaşı ilerlemiş olan kişilerde görme kaybının en büyük nedenlerinden biri olarak bilinen merkezi görme kaybında çinko ve bakır mineralleri ile beraber alınan A vitamini, içinde bulunan beta-karoten ile yavaşlatıcı bir etkisi vardır.
  • Hücre Yapıcı Bir Özelliği Vardır: A vitamini, fizyolojik işlevler açısından önemli olan sperm hücrelerinin oluşumunda gerekli bir vitamindir. Bu yüzden vücut için oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Saçları Kuvvetlendirir: Cilt bakımında oldukça önemli bir yeri olan kolajen, saçların güçlenmesinde ve saç dökülmelerini engellemesi durumundan da önemlidir.
  • Diş ve Kemik Oluşumunda Etkilidir: A vitamini sağlıklı dişlerin ve kemiklerin oluşumunda gereken proteinlerin sentezlenmesini sağlar. Bunun için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayriyeten tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.
  • Enfeksiyonlara Karşı Direnci Artırır: A vitamini enfeksiyonlara karşı güçlü bir koruma sağlar. A vitamini antikor üretimini arttırmasına ek olarak vücudun doğal savunma sistemi olan akyuvarların oluşumuna da katkıda bulunur.

YORUM GÖNDER