Aile Bütçesi Nasıl Planlanır ?

Ev & Yaşam

15290 yorum

Aile Bütçesi Nasıl Planlanır ?

Aile bütçesi nasıl hazırlanır ve planlanır ? Aile bütçesinin nasıl planlandığı ile detaylı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır...

Aile bütçesinin nasıl planlandığı ile ilgili yaptığım araştırma sonucunu tüm detaylarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aile Bütçesi Planı

  1. Bütçe planlaması yapmadan önce kira, elektrik, su, telefon, doğal gaz ve ödenmesi gereken taksitler temel ihtiyaçlar kategorisinde olduğundan bunlar için gerekli parayı ayırmadan harcama yapmayın.
  2. Paramızı temel ihtiyaçlar için ayırdıktan sonra kalan parayı 4’e bölüp, her birini 4 ayrı zarfa yerleştirin ve 4 hafta anlamına gelen bu 4 zarfı önünüze koyun. 1 zarf bizim 1 hafta geçinebileceğimiz kadar para içermektedir. 1 hafta içinde gereksinim duyacağımız her şeyi bu zarf içerisinden tedarik edin.
  3. Hiç düşünmeden, israf yaparak, sorumsuzca para harcamaktan kaçınmak istiyorsak bu zarf yöntemi bize düzenli harcama yapma disiplini sağlayacaktır. Eğer zarfla uğraşmak istemiyorsanız haftalık ihtiyaçlarınızı belirleyip, ihtiyaçlarınız kadar yanınıza, cüzdanınıza para alabilirsiniz.
  4. Alışverişe çıkarken evdeki ihtiyaçları belirlemeli fuzuli bir şey alıp, paramızı boşa harcamamamız gerekir. Evdeki yiyecek ve içeceklerimiz bitmeden yenisini almamaya özen gösterin.
  5. Sebze ve meyvelere gelince o gün ya da o hafta ne kadar tüketeceksek o kadar meyve veya sebze almalı ürünleri ziyan etmemeliyiz.

    Sıra geldi dolabımızdaki kıyafetlere. İster kadın ister erkek olsun kimse yeni kıyafetlere ve alışverişe hayır diyemez. Fakat bu isteği sınırlandırmanın çeşitli yolları var; mesela her sezon yaz ve kış alışverişi yapıp dönem ortalarında yeni harcamalar yapmaktan kaçınmak, mevsimleri geçmeden aldığımız tüm kıyafetleri giymeye özen gösterip yeni kıyafetler almamak. Böylece hem israf yapmayacak hem de dünyamızın kaynaklarını kötüye kullanmayacaksınız.

Eğer sabit bir geliriniz yoksa harcamalarınıza 10 kat daha fazla dikkat etmelisiniz.

Eğer evinize giren gelir 1’den fazla ise aile bireylerinin ortak bir kararıyla gelirlerinizi birleştirip ortak harcama yapabilir, böylece diğer bireylerin de aile bütçesine katılım sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Aile bütçesi konusunda aile bireylerinin hepsinin katılım sağlaması çok önemlidir. El birliği ile üstesinden gelinmeyecek hiçbir sorun yoktur.

Dar gelirli ailelerin birikim yapma olanağı ne kadar az gibi görünse de bireylerin kendini kanıtlamak için aşırı bir harcama yapmadığı takdirde onlar da bu planlamadan memnun olacaklar.

Aile bütçesini planlamak son derece önemlidir. Eğer düzenli bir bütçeniz varsa planlama yapmak sizin için çok daha kolaydır. İmkânınız varsa hemen Aile Bütçesi Nasıl Planlanır konusunda biraz araştırma yaparak siz de günlük, haftalık, aylık hatta yıllık bütçenizi oluşturabilirsiniz.

YORUM GÖNDER