Albert Einstein Kimdir? Geliştirdiği Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Tarih

13890 yorum

Albert Einstein Kimdir? Geliştirdiği Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Albert Einstein Kimdir? Geliştirdiği Bilimsel Çalışmalar, Kazandığı Uluslararası Ödüller, Ölümü Ve Beyninin Çalınması...

Tarihten günümüze kadar birçok üstün zekalı insanlar, gerçekleştirdiği olağanüstü çalışmalar ile Dünya’yı hayretler içerisinde bırakmayı başardılar. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Albert Einstein’dir. Yahudi asıllı ve Alman teorik fizikçi olan Albert Einstein özellikle fizik alanında geliştirdiği olağanüstü çalışmaları sayesinde fizik kurallarını alt üst etmiş ve alanında dahi olmayı başarmıştır.

Albert Einstein Kimdir?

Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya gelen ünlü fizikçi Albert Einstein 14 Mart 1979 yılında dünyaya geldi. Hayatının önemli bir kısmını Almanya’nın Münih şehrinde geçiren ünlü dahi lise ve üniversite eğitimini İsviçre’de bitirdi. Üniversite eğitimini ekonomik zorluklar içerisinde tamamlayan Albert Einstein eğitimini bitirdikten sonra uzun bir dönem iş bulamadı.

Bir müddet sonra küçük bir ofiste müfettişlik görevine başlayan Albert Einstein yine müfettişlik yaptığı bu küçük ofiste fizik kuralları kapsamında 4 adet makale yayınlayarak başarılarına ilk adımını attı. 1914 yılında bir arkadaşının ısrarıyla doğduğu ülke Almanya’ya tekrar geri dönen Albert Einstein yaklaşık 7 yıl sonra burada gerçekleştirdiği ”foto elektrik etki” üzerine yaptığı çalışmalarından ötürü ”Nobel Fizik Ödülü” ne layık görüldü. Komünist bir rejim sistemini benimseyen Nazi Partisinin iktidar olmasıyla birlikte Almanya’yı tekrar terk etmek zorunda kalan Albert Einstein 1933 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerine giderek buranın resmi vatandaşı olarak yaşamının geri kalan kısmını burada geçirdi.

Albert Einstein 1903 yılında Mileva Meric hanımefendiyle evlendi. Liesery Einstein, Hans Allert Einstein ve Edmerd Einstein isminde 3 çoçuğu bulunuyor. 18 Nisan 1955 yılında hayatını kaybeden ünlü dahi Albert Einstein özel görelilik ve genel görelilik kuramlarını geliştirmesi sayesinde yaklaşık 2 yüzyıldır hakim olan Newton sisteminin hakim olduğu uzay özelliğinde büyük bir başarıya imza attı.

Albert Enstein’in Fizik Kurallarını Alt Üst Eden Başarısı

Geliştirdiği E= mc/2 denklemi sayesinde yeni bir özellik kazandırdığı kütle-enerji eş değerliği ile yıldızların hangi hangi şekillerde enerji meydana getirdiğine doyurucu bir açıklama getirmiş ve bu sayede özellikle nükleer teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Foto elektrik alanında işlev gören Brown sistemine matematiksel bir yaklaşımla değerlendirmeler gerçekleştiren Albert Einstein bu sayede de modern fiziği maksimum seviyeye çıkarmayı başarmıştır.

Albert Einstein’in Kazandığı Uluslararası Ödüller

  • İlk olarak 1921 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü.
  • Daha sonra sadece dahi fizikçilere verilebilen Copley Madalyasına layık görüldü.
  • Son olarak Max Planck Madalyasına layık görüldü.

Gerçekleştirdiği  Olağanüstü Bilimsel Çalışmalar

  • Fizik alanında geliştirdiği özel ve genel görelilik kuramı
  • Kütle-enerji eşitliği
  • Fizik alanında geliştirdiği foto elektrik etki sistemi
  • Fizik alanında Brown sistemini yeniden dizayn ederek geliştirmesi
  • Albert Einstein ve Bose sistematiği
  • Kuantum ilkesini ve belirsizlik ilkesini geliştirmesi
  • Kozmolojik ve birleşik alan kuramlarını yeniden dizayn ederek geliştirmesi

Albert Einstein’in  Ölümü Ve Beyninin Çalınması

18 Nisan 1955 yılında iç kanama sonucunda hayatını kaybeden ünlü deha Albert Einstein bulunduğu hastane odasında ameliyat odasına girmek istememesini şu tarihi sözlerle dile getirdi: ”İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapmacık bir biçimde uzatmak anlamsızdır. Ben hayatım boyunca tüm payımı kullandım. Şimdi ise sadece gitmek istiyorum ve bunu da kibar bir biçimde yapmak istiyorum.” Sözlerinden sonra aynı günün gece yarısında 76 yaşında hayatını kaybetti. O gece hastanenin tek nöbetçi patoloji doktoru olan ünlü dehanın doktoru Albert Einstein’in ölüm nedenini açıklaması gerekiyordu.

Otopsi sırasında ünlü dehanın beynini kafa tasından çıkarak patoloji doktoru Albert Einstein’in cesedini yaktıktan sonra beynini ise özel kaseye koyarak evine götürdü. Ünlü dehanın ailesinin şikayeti üzerine doktorun evinde birçok kez arama yapılmasına rağmen beyin bulunamadı. Yıllarca yapılan titiz araştırmalar ve takipler sonucunda tam 53 yıl sonra tekrar hastaneye getirilen ünlü dehanın beyni bir süre hastanede tutulduktan sonra ailesinin isteği üzerine müzeye götürüldü. Albert Einstein’in beynini çalan doktor ise beyni teslim ettikten yaklaşık 3 yıl sonra hayatını kaybetti.

YORUM GÖNDER