Alüminyumun İnsan Sağlığına Etkileri ve Zararları

Sağlık & Fitness

127420 yorum

Alüminyumun İnsan Sağlığına Etkileri ve Zararları

Alüminyumlarının sağlığımıza zararları nelerdir, İnsanlardan duyduğumuz kadar zararlı mıdır, yoksa tüm bunlar sadece evham mıdır ?

En çok mutfak gereçlerinde ve gıda malzemelerinde kullandığımız alüminyumlar, sandığımız kadar temiz mi, yoksa tam tersi sağlığımıza zararlı mı bilmiyoruz Ayrıca bu alüminyum ne şekilde bize zarar verir, ısıya yalıtımı var mı, yoksa ısı aldığı zaman zararlı etmenleri daha mı çok çıkıyor, bunlar hakkında hiçbir bilgimiz yok !

Alüminyum uçaktan tutun da mutfak gereçlerine kadar hemen hemen her alanda mevcuttur. Çünkü alüminyuma bu zamana kadar çok güvenildiği için kullanım alanı bu şekilde arttı. Hatta güvenerek yediğimiz, içtiğimiz birçok gıda ürünü de bizlere alüminyum kutularda sunuluyor ve biz bu gıdaları alüminyumun içinde olduğu için temiz görüp yiyiyoruz.

Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre alüminyum sandığımız kadar masum ve faydalı bir metal değil. Alüminyum son incelemelerden sonra sağlığa zararlı olarak görülmüş durumdadır. Araştırmalarda alüminyumun zararları şu şekilde anlatılıyor…

Bilindiği üzere alüminyumun en çok çıktığı bölge Brezilya’nın Yağmur Ormanları’dır. Bu bölgede alüminyumlar çıkarılmadan önce birçok ağaç katlediliyor. Katledilen ağaçların oranı ise oldukça fazladır. Yıllık yaklaşık olarak 250 futbol sahası büyüklüğünde ağaç topluluğu, sebepsiz yere yok ediliyor. Daha sonra çıkarılan alüminyumların arta kalan zehirli atıkları var. Bu atıklar oldukça fazla ve insan sağlığına karşı da büyük bir tehdit oluşturuyor.

Alüminyumun Sağlığa Zararları Var Mı

Kozmetik ürünlerin bir kısmında, gıda ürünlerinde hatta aşılarda bile bulunan bu alüminyumun insan sağlığına zararı var mı Varsa bu zararlar nelerdir

Yapılan son araştırmalarda elde edilen verilere göre alüminyumun insan sağlığına karşı birçok zararlı etken ürettiği ve bu sebeple de insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Bulunan ilk zararları; anemi, zeka geriliği, meme kanseri, alerji, otizm ve alzheimer gibi tehlikeli olan birçok hastalık… Fakat Alüminyum Birliği ve bazı kuruluşlar aşırı tepki vermeyin, sonuçlar doğru değil gibisinden açıklamalarda bulundu. Fakat ortaya konulan belgelere bakacak olursak alüminyumun sağlığımıza zararlı olduğu aşikardır.

Alüminyumun en çok ne zaman zarar verdiğini duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Daha önce en çok mutfak eşyalarında ve gıda ürünlerinde alüminyumun kullanıldığını söylemiştik. Alüminyumun mutfakta ısı ile genleşmesi sonucu insan vücuduna olan bu zararları daha da çok oluyor ve etki alanı ve hızı daha da artıyor.

YORUM GÖNDER