Bağışıklık sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz

Sağlık & Fitness

11570 yorum

Bağışıklık sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler hangi besinleri tüketmeli, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları...

Vücudumuzun kalkanı bağışıklık sistemimiz bizleri hastalıklardan, mikroplardan ve virüsler gibi sağlığımıza zarar verecek birçok etkenden korumak için çalışıyor. Hastalıklardan korunmak ve sağlığınızın bozulmasını önlemek adına bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenme ve diyet uzmanlarının tavsiyelerini dinlemek faydalı olacaktır. Bağışıklık sistemine güç katmak, daha sağlıklı bir hayat yaşamak için beslenme alışkanlıkların gözden geçirilmesi ve düzene koyulması gerekiyor. Doğru ve sağlıklı beslenme yöntemleri ile bağışıklık sistemi güçlendirilerek enfeksiyon hastalıkları ve çağımızın en sık görülen hastalığı kansere karşı bile çok önemli avantajlar sağlanabiliyor. Bağışıklık sistemi temel olarak vücudu hastalıklara karşı savunan ve kişiye zarar verebilecek tümör ve benzeri hücreleri yok ederek kişinin sağlığını koruyan sistemi olarak uzmanlar tarafından özetleniyor.

Bağışıklık sistemi güçlendirme

Hastalıklardan bünyelerini korumak isteyen kişiler çeşitli araştırmalar sonucunda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusuna cevaplar bulmaktadırlar fakat en doğru sonuç için hekimlere başvurmak gerekiyor. Bazı durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli ilaçlar doktora danışılmadan bilinçsizce kullanıldığında kötü sonuçlara neden olabiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirmek için ilk olarak bağışıklık sistemini zayıflatan etkenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen şeylerin başında beslenme yetersizliği geliyor bu sebeple düzgün bir beslenme düzeni tutturmak gerekiyor. Obezite hastalığı, beslenme sırasında çok fazla şeker tüketimi, alkol kullanımı bağımsızlık sisteminin düşmanları arasındadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için fazla şeker kullanımı, alkol kullanımı gibi vücuda zararlı etkenlerden korunarak vücudun durumuna göre ihtiyacı kadar vücuda protein alımı doktorlar ve diyetisyenler tarafından öneriliyor.

Bağışıklık sistemine karşı olumsuz etkenler

Normalde sağlık açısından zararlı olarak bilinen hemen hemen her şey bağışıklık sistemini de zayıflatarak sağlıksız bir hayatın kapısını aralar, eğer bağışıklık sistemi güçsüz kalır ise kişilerin hastalıklara yakalanmalarına en basitinden grip hastalığında bile çok geç hastalığı atlatmalarına sebep olabiliyor. Kişiler zararlı alışkanlıklardan uzak dursalar bile eğer bulunulan ortamda sigara içiliyorsa sigara içmeyen kişi pasif içici durumuna düşer ve bağışıklık sistemi günden güne sigara içilen ortamlarda kaldıkça zayıflamaya başlar. Bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasında yetersiz yapılan beslenmeler, yeteri kadar proteinli gıda tüketmeme de üst sıralarda yer alıyor fakat protein miktarı vücut ihtiyacından fazla alınırsa o da bağışıklık sistemine olumsuz etki yapıyor.

Bağışıklık sistemine güç katan besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında sebzeler ve meyveler de yer alıyor. Aslında bağışıklık yiyecekler içerisindeki vitaminler ve proteinler gibi maddeler ile güçleniyor. Yapılan araştırmalar sonucu anti-oksidan içerdiği için diyetisyenler tarafından çeşitli sebze ve meyveler kansere karşı bir kalkan olmaları açısından öneriliyor. Domates, turunçgiller, brokoli, keten tohumu ve sarımsak ile soğan gibi birbirinden farklı meyveler sebzeler içerdikleri yararlı maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyorlar. Ayrıca bunlara ek olarak içerdiği omega-3 sebebi ile haftada iki kere balık tüketmek gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirme fikirleri

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına her ne kadar internet üzerinden birçok bilgiye ulaşılabilse de bağışıklık sistemini güçlendirme önerileri bir uzmandan yani bir diyetisyen veya da hekimden alınmalıdır. Uzmanlardan alınan bilgilere göre günde en az azar azar 5 porsiyon meyve tüketimi gerekiyor. Özellikle yaz aylarında taze domates tüketimi şiddetle tavsiye ediliyor. Meyvelere ve sebzelere ek olarak günde yaklaşık 6 porsiyon tam taneli tahılların tüketilmesi gerekiyor. Vücuttan hemen hemen bütün tepkimeler su ile olduğu için günde yaklaşık olarak 2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor. Bitki çaylarının tüketilmesinin de faydalı olacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

YORUM GÖNDER