Banyo Yapmanın Faydaları

Sağlık & Fitness

12351 yorum

Banyo Yapmanın Faydaları

Sabah yapılan banyo mu yoksa Akşam yapılan banyo mu daha faydalı! Sabah ya da akşam banyo yapmanın faydaları...

Banyo yaparken suyun sıcak ya da soğuk olup olmaması kadar banyo yaptığımız saatte önemlidir. Özellikle son zamanlarda akşam yapılan banyo ile sabah yapılan banyo arasında büyük farklarlarolduğu ortaya çıktı. Bu konuda bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen sabah yapılan banyonun faydaları ile akşam yapılan banyonun faydaları arasındaki farklar bizlere hangisinin bizim için çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

Sabah Banyo Yapanlar

Sabah yapılan banyolar kişinin daha canlı bir şekilde uyanmasını ve uykunun verdiği rehavetten kurtulmasını sağlar. Bunun dışında sabah yapılan banyolarda kişi kendinde bir rahatlama hisseder ve vücudundaki ağırlıktan da kurtulur. Ayrıca sabah banyo yapıp da dışarı çıkan kişilerin cildinde fazla yağ birikmez. Bu da bu kişilerin cildinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca açık olan kişiler için sabah banyo yaptıktan sonra saça şekil vermek çok daha kolay gelir. Çünkü saç banyo yaptıktan sonra daha kolay şekil alır. Fakat kış aylarında sabah banyo yapıp dışarı çıkmak vücut ısısının aniden düşmesine ve daha kolay hasta olunmasına sebebiyet verebilir.

Akşam Banyo Yapanlar

Akşam banyosu özellikle ağır ve kirli işlerde çalışanlar için çok önemlidir. Bu kişiler hem üzerlerindeki kiri attıkları için daha temiz yatağa girmiş olurlar hem de vücutlarındaki yorgunluktan kurtularak gevşerler ve daha rahat uykuya dalarlar. Ayrıca sabahları çok zor kalkan kişiler için de bu büyük bir avantajdır; geç kalma riskleri ortadan kalkar, sabah uykusuna biraz daha zamanları kalır. Bunun yanı sıra terli kıyafetleri ile yatağa girmek istemeyen kişiler içinde akşam banyosu çok daha keyiflidir. Banyo sonrası bornoz keyfi yapmaları içinde olanak sağlar.

Tüm bu sebepler ortaya konulduğunda sabah banyosu yapmak mı daha iyi yoksa akşam banyosu yapmak mı sorusunun cevabını kişisel görebiliriz.

Yorumlar

  1. Author

    Çok iyi teşekkür ederim

YORUM GÖNDER