Basen Eritmek için Hangi Hareketler Yapılmalıdır ?

Sağlık & Fitness

10500 yorum

Basen Eritmek için Hangi Hareketler Yapılmalıdır ?

Kadınların en büyük kabusu olan basenleri eritmek için hangi hareketlerin yapılması gerektiğini bu yazımızda detaylı olarak inceleyebilirsiniz...

Çoğu kadın yapısal olarak, kilo aldığında basenlerdeki büyüme ile karşı karşıya kalır. Ve estetik bir vücut yapısına sahip olabilmek için, basenlerin bel ve bacaklar ile orantılı olması gerekir. Basenden alınan kilolar ile bu estetik yapı bozulur ve tekrar eski haline gelebilmesi için, basenlere yönelik egzersizlere ihtiyaç duyulur. Bu egzersizlerin faydalı olabilmesi içinde düzenli yapılması son derece önemlidir.

Basen eritmek için genel yapılan aerobik ve spor aktiviteleri elbette fayda sağlar ancak bu aktiviteler tüm vücutta orantılı olarak küçülmelere neden olacağı için, basenler yine vücudunuzda göze batan yerler olacaktır. Bunlardan kurtulmak için, basen odaklı egzersizlere yönelmek gerekir.

Basen eritmek için düzenli olarak yapılması gereken ve oldukça faydalı olan hareketlerden biri çömelme hareketidir. Bu hareketi yapabilmeniz için düz bir zemine, genellikle duvarlar en uygunudur, sırtınızı yaslayın, bu şekilde çömelin ve kalkın. Çömelme boyutu size bağlı, ancak tam oturur gibi çömelmektense hafif yarıda bırakmak bacak kaslarınızı daha fazla çalıştıracaktır. Bu hareketi günde en az otuz kez tekrarlayın.

Basenlerinizi eritebilmek için yere sırtüstü uzanın. Önce tek dizinizi bükün ve ye yere paralel olana kadar geri indirin. Bacağınızın yere değmemesine özen gösterin. Yere paralel konuma geldiğinde bir süre bu konumda beklemeniz kasların yoğun çalışmasına fayda sağlayacaktır. On kez bu hareketi tekrarladıktan sonra onu bırakıp diğer dizinizi kırın ve o bacağınızı çalıştırın. Son olarak iki dizinizi birden kırın ve aynı hareketi iki bacağınızla birlikte yapın. Bu hareketleri yaparken ellerinizle kalçalardan tutarak destek sağlayabilirsiniz. Aralıklarla otuz kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Yine basenlerinizi eritebilmek için yere yüzüstü yatın. Ellerinizi çenenizin altında birleştirin ve rahat bir pozisyon alın. Daha sonra vücudunuzu iyice gerdirerek sağ ayağınızla sanki yukarda bir şeye uzanıyormuşsunuz gibi kaldırın ve geri yere indirin. Bu harekette dizlerinizi kırmamaya dikkat edin. On kez peş peşe tekrarladıktan sonra diğer ayağınızı aynı şekilde çalıştırın. Aralıklarla otuz kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Basenlerinize yönelik olan bir diğer egzersiz de ise yüzüstü yere dönün ve dizlerinizin ve dirseklerinizin üzerinde durun. Bu şekilde yine sağ ayağınız ile sanki yukarıda bir şeye uzanıyormuşsunuz gibi kaldırın ve geri indirin. Bu hareketi on kez tekrarlayın ve bacağınızı değiştirerek diğerini de aynı şekilde çalıştırın. Bir bacak için bu hareketi otuz kez yapmalısınız.

Basenlerde yer alan fazla yağlanmalara karşı ise hafif darbeler, yağların kırılmasına ve erimesine iyi gelmektedir. Bunun için bir duvara yan dönerek, basenlerinizle hafif vuruşlar yapmanız gerekecektir. Akan dolaşımınızı da olumlu etkileyecek olan bu harekette duvara vurma hızını minimumda tutmanız önemlidir.

Normal spor aktiviteleri içerisinde ise bisiklet sürmek basen ve bacak kasları için son derece faydalıdır. Sürekli pedal çevirmek baldırlarda rutin bir işlev sağlayacaktır ve çalışan baldır kasları basen kaslarını da harekete geçirecektir.

Ve yürüyüş, her sorunun çözümü olduğu gibi, basenlerinizi eritmek içinde faydalıdır. Asansör kullanmak yerine merdivenle çıkmak, araç kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek, günlük yaşantınızda siz farkında olmadan basenleriniz adına yapılan ekstra hareketlerdendir.

YORUM GÖNDER