Besinlerin Vitamin Değeri Nasıl Korunur ?

Yiyecek & İçecek

10020 yorum

 Besinlerin Vitamin Değeri Nasıl Korunur ?

Tükettiğimiz besinlerin vitamin değeri nasıl korunur ? Besin ve gıdaların besin değerini korumak için dkkat etmemiz gerekenler !

Sofralarımızda kullandığımız besinleri sağlıklı olarak tüketmemiz için doğru doğranması son derece önemli bir unsur. Bunun için de akıllara hemen şu soru gelmekte besinleri bıçakla doğramak vitamin kaybına yol açar mı? Elbette yiyeceklerin bıçakla kesilmesi ya da kabuklarının soyulması, doğranarak parçalara ayrılması hava ile temas eden daha çok yüzeyin oluşmasına sebep olacak, dolayısıyla da vitamin kaybı ister istemez artacaktır.

Aynı şekilde soyduğunuz ve parçalara ayırdığınız yiyecekleri uzun süre bekletip tüketmediğiniz taktirde vitamin kaybı yaşanacaktır. Yiyecekleri hazırlamak ya da pişirmek besinlerin değerini artırıp, azaltabileceği için sebze ve meyvelerin kabukları kesinlikle soyulmamalı, şayet soyulması gerekiyorsa mümkün olduğunca ince doğranmalıdır.

 Besinler Nasıl Doğranmalı?

Doğru malzemelerin seçilmesi besinlerin doğranması konusunda önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmakta. Biber, kabak, marul, kıvırcık, maydonoz gibi sebzeleri mutlaka elde doğramanız gerekmekte. Bunlar nazik yapraklı oldukları için besin değerleri tek bir bıçak darbesiyle yok olup gideceğinden bıçakla doğramamanız önerilmekte.

Besinleri ayıklama sırasında mümkün olduğunca bıçak kullanılmamalı, elle ayıklama yapılmalıdır. Bambudan yapılmış ahşap bıçak kullanımı tercih edilmeli, kesme zemini de ahşap olmalıdır.. Aksi takdirde plastik malzemeden yapılmış kesme tahtalarını kullanmak az da olsa besin değeri kaybetmiş sebzelerin kalan besin değerini de yok edecektir.

Sebzelerin saplarını kullanma ihtiyacınız olduğu zaman yine bambudan yapılmış bıçak yardımı ile irice doğradığınız takdirde besinleri bıçakla doğramak vitamin kaybına yol açar mı? sorusunun yanıtını almış olursunuz. Ayrıca sebzeleri satın aldıktan sonra  bekletmemeli, uygun koşullarda saklamanız önerilmekte. Sebzelerin besin değerini korumak için yıkama, ayıklama, doğrama ve kullanma basamaklarını sırasıyla uygulamanız önerilmekte.

YORUM GÖNDER