Bir Evin Değeri Nasıl Hesaplanır ?

İş & Finans

22710 yorum

Bir Evin Değeri Nasıl Hesaplanır ?

Satın almak istediğiniz evin değeri nasıl hesaplanır ? Evin ekspertiz değeri nasıl hesaplanır ? Evin gerçek değeri nasıl hesaplanır ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Bir ev almak istiyorsunuz ancak evin fiyatı size pek gerçekçi gelmiyor. Evin gerçek fiyatı nasıl öğreneceğinizi de bilmiyorsunuz. Merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Bakalım evin değeri nasıl hesaplanır maddeler halinde inceleyerek öğrenelim.

1. Bedelin aylık kira ile kıyaslanarak belirlenme;
Bu yönteme göre kira ile kıyas yaparak evin fiyatını belirlemek gerçeğe en yakın üstelik en gerçekçi yöntemdir. Evin kira bedelini ele alarak gelecek yıllarda ev sahibine kazandıracağı parayı hesap edebiliriz. Yani daha açık ifade edecek olursak kirası yüksek olan evin değeri yüksek olacak kirası düşük olan evin değeri de düşük olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu evlerin ileriye dönük kiraları hesaplanırken 18 yıllık kiraları toplamı baz alınarak hesap yapılır. İstanbul için bu süre iki ay daha kısa tutularak işlem yapılır. Yatırımın geri dönüş süresi uzun olan yüksek maliyetli evler ise çarpan sayısı 30 hatta 40 yıla kadar çıkabiliyor. Milyonluk evlerde kullanılan bu katsayı evin değerinin ne kadar yüksek oluğu hakkında da fikir verir.

Bu süreleri genelleme yaparak iş yerleri için 14-16 yıl, konutlar için 17-20 olarak belirleyebiliriz. Bu durumda ortalama 214 aylık kira bedelinin evin fiyatını verdiği kabul edilebilir. Böylece 1.500 TL kirası olan evin piyasa değerini 321.000 TL olarak hesaplayabiliriz.

2. Evin konumuna göre değerlendirme yapılarak hesaplama:
Halk arasında çokça kullanılan bu yöntem evin değerini hesaplamak için tek başına yeterli olmayan bir yöntemdir. Bir evin hangi şehirde olduğu hangi mahalle ve sokakta olduğu dahi fiyatını belirleyen unsurlardandır. Alacağınız evin muadili evlerle kıyas yaparak fiyat belirleyebilirsiniz. Kıyas yaptığınız ev alacağınız eve ne kadar benziyorsa o kadar güvenilir sonuçlara ulaşırsınız.

Konutlara ek değer katan özellikler: Evin merkezi konumda bulunması, ulaşım olanaklarının zengin olması, yeni bina olması, ışık alan cephede olması, ön cephede yer alması, ara katta yer alması, evde asansör bulunması, havuzunun olması, evin manzaraya sahip olması, evde ortak alanların olması gibi unsurlar size evin fiyatınızı belirlemede yardımcı olacaktır.

3. Emlak Ofislerine Danışarak Fiyatların Öğrenilmesi;
Bu yöntem de çok kesin sonuçlar vermese de büyük oranda size fiyat aralığını belirler. En az 3 emlakçıdan görüş alarak edindiğiniz civardaki evlerin m2 fiyatını alacağınız evin m2 fiyatıyla çarpın ve evin fiziki koşullarını hesaba katarak yaklaşık sonucu elde edeceksiniz.

En sık kullanılan bu iç yöntemle alacağınız evin yaklaşık değerini öğrenebilirsiniz.

YORUM GÖNDER