Bireysel Emeklilik Sisteminin Faydaları ve Avantajları

İş & Finans

11100 yorum

Bireysel Emeklilik Sisteminin Faydaları ve Avantajları

Bireysel emeklilik sisteminin faydaları ve avantajları nelerdir ? Bireysel emeklilik sisteminin işleyişi, amacı ve kapsamı nedir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl bulunmak ve 56 yaşını doldurmak şartı ile emekliliğe hak kazanılmaktadır.

Bireysel Emeklilik yatırım açısından bakıldığında çok başarılı bir araç değildir. Borsada güçlü bir hisseye yatırım yaptığınızda 10 sene sonra çok daha fazlasını kazanırsınız. Bu bakımdan başarılı bir yatırım aracı değildir. Ancak Bireysel emekliliği yatırım aracı olarak görmemek gerekir. Bireysel emeklilik maddi disiplini sağlamanıza yardımcı olur. 10 yıl sonra elinize toplu para geçmesini sağlar. Özellikle ev hanımları için ideal bir sistemdir.  Memurlar için par artırmak zor olduğundan bir köşeye para atmak yerine 100 liradan başlamak suretiyle bireysel emeklilik yaptırılabilir. Devletin %25 katkısı ise gerçekten ciddi bir avantaj.

Bireysel emeklilik sisteminin avantajları

 1. Fonların hepsi profesyonel yönetici kişiler tarafında yönetilmektedir.
 2. Katılımcılar birikimlerini ve katkı paylarını belirlemiş oldukları fonda biriktirme ve belirlemiş oldukları karma fonda yılda azmi 6 kez değiştirme hakkına sahiptir.
 3. Bireysel emeklilik sistemi her kademede ve sürekli olarak Devlet ve Emeklilik Şirketi tarafından gözetim altında tutulur.
 4. Bu sistem şeffaf ve güvenilir bir yapıya sahiptir. Katılımcılar fonlarını her periyotta izleyebilir.
 5. Katılımcılarının senede 4 kez plan değiştirme hakkı bulunur.
 6. Emeklilik süresi beklemeden sistemden ayrılma hakkı bulunur.
 7. Bireysel emeklilik sisteminin fonları vergilerden muaftır.
 8. Bireysel emeklilik sistemi ödemelerinizi bütçeleriniz durumuna göre azaltabilir, çoğaltabilir ve dilerseniz dondurabilirsiniz.
 9. Birikimlerin tamamı % 25 devlet katkı payı ile desteklenir. Yani yapılmış olan yatırım fonları için % 25 devlet katkısı kazanılır. Devlet katkısının limiti ise aylık asgari brüt ücretin % 25 kadardır.
 10. Bireysel emeklilik sistemi fonlarınızı ve sigorta şirketinizi değiştirme hakkı bulunur. Herhangi ek bir ücret ödemesi yapılmadan başka bir şirkete geçilebilir.
 11. Ayriyeten fonlar istenildiği zaman takip edilir ve fon yönetimi ve değişiklikler yapılabilir.
 12. Emeklilik süreleri beklenmeden ayrılma hakkı bulunur ve yatırılmış olan toplam ücret ödemesi belli kesintiler dâhilinde geri alınabilir.
 13. Bireysel emeklilik sisteminde danışmanlar katılımcılar için sürekli çalışmaktadır.
 14. Bireysel emeklilik şirketlerinin tümü kişilerin bilmediği ve sahip olamadığı tüm tüyolara sahiptir. Bundan dolayı da danışmanlar ile sürekli iletişim halinde olmak gerekir.
 15. Bireysel emeklilik sistemi ile gerçekten emekli olma imkânı vardır.
 16. Bu sistem sayesinde kendi yatırımlarınızı istediğiniz doğrultu da yapabilme imkânınız bulunur. İpler tamamen katılımcılarının elindedir.
 17. Bireysel emeklilik sisteminde batma, paranızı kaybetme riski oluşmaz.

YORUM GÖNDER