Boşandığım eski eşim nafaka ödemiyor, Ne Yapmalıyım ?

Devlet & Politika

28070 yorum

Boşandığım eski eşim nafaka ödemiyor, Ne Yapmalıyım ?

Sizde "boşandığım eski eşim nafaka ödemiyor, ne yapmalıyım" şeklinde sorularınıza cevap arıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazımızı mutlaka okumalısınız !

Şiddetli geçimsizlik ya da başka sebeplerden dolayı boşanmak isteyen kadınların güvencesi olan nafaka, boşanmanın ardından çok farklı sorunlar doğurabiliyor. Son zamanlarda, boşanan ve boşanmak isteyen kadınlar "eşim nafakamı ödemesse ne yapabilirim", "eşim nafakamı ödemiyor" gibi sorularla boşanma avukalarına müracat eden kadınların sayısında artışta dikkat çekmektedir.

Eşiniz Nafakanızı Ödemesse

Eğer eşiniz nafakanızı ödemiyorsa icra dairesine başvuruda bulunup icra takibi yaparak eşinize nafaka miktarını 7 gün içinde ödemesi için ödeme emri gönderebilirsiniz. Belirttiğiniz bu sürede nafaka ödemesi yapılmaz ise eşinizin sahip olduğu malvarlığına haciz uygulama yoluna gidebilirsiniz. Avukatınız ve haciz memurları ile eşinizin evine giderek eşyalarını haczederek sattırabilir paranızı alabilirsiniz. Varsa eşinizin arabasına, banka hesaplarındaki paralarına haciz işlemi yaptırabilirsiniz. Eğer eşiniz emekli ise emekli maaşınada haciz koydulabilirsiniz. 

Eğer haciz ve icra yolları ile paranızı almak için uğraşmak istemiyorsanız, 3 ay içersinde ilgili icra ceza mahkelemerine başvuruda bulunarak eşinize ceza davası açma yoluna gidebilirsiniz. Açacağınız dava sonucunda mahkeme eşinizin hakkınız olan nafakayı ödememiş olduğunu tespit ederse, eşiniz 3 aya kadar hapis cezası alabilir. Eşiniz bu hapis cezasından kurtulmak için nafakanızı ödemesi gerekir ve ardından sizde davadan feragat ettiğinizde eşiniz hapis cezasından kurtulur.  

YORUM GÖNDER