Buzdolabına Girmemesi Gereken Yiyecekler

Yiyecek & İçecek

9891 yorum

Buzdolabına Girmemesi Gereken Yiyecekler

Buzdolabında yiyecek saklarken bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Buzdolabına girmemesi gereken yiyecekler nelerdir ? Sizler için araştırdık...

Yiyecekler buzdolabında hem daha düzenli saklanır hem de daha uzun ömürlü olur. Meyveleri, sebzeleri ve diğer yiyecekleri buzdolabında saklayıp daha sonrasında tüketebiliriz. Ancak bazı yiyecekleri buzdolabına koymadan da saklayabiliriz. Buzdolabına girmemesi gereken yiyecekler nelerdir, niye girmemelidir? sorusunun cevaplarına bir bakalım.

Domates
Domates buzdolabına konulduğunda bütün tadını kaybeder. Ayrıca sert domatesin yumuşamasını isteyebilirsiniz ancak buzdolabında domatesin olgunlaşması sona erer. Domatesleri mutfakta bir saklama kabında ya da sepette saklayabilirsiniz.

Fesleğen
Fesleğen de buzdolabına girmemelidir ve dışarıda saklanmalıdır. Çünkü fesleğen buzdolabına girdiği zaman hem bütün yiyeceklere kokusunu yayar hem de çabucak solar. Fesleğeni buzdolabının dışında bir bardak suda saklayabilirsiniz. Fesleğenleri ayıklayıp kurutup ve dondurup saklayabilirsiniz.

Patates
Buzdolabına girmemesi gereken yiyeceklerden birisi de patatestir. Eğer patatesi buzdolabında saklarsanız nişastası şekere dönüşür ve pütür pütür, tatlı bir patates ortaya çıkar. Patatesleri özellikle serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Patatesleri poşetler yerine kağıt torbalarda saklarsanız patatesleriniz daha geç çürür.

Soğan
Soğan da patates gibi buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabına koyduğunuzda nem soğanları küflendirecektir. Soğanları kuru ve serin bir ortamda saklamalısınız. Yeşil soğan ise içinde daha çok su bulundurur. Bu yüzden yeşil soğanı buzdolabında saklayabilirsiniz. Patates ve soğanı karışık değil ayrı saklamanız gerekmektedir. Çünkü karışık saklandığında daha çabuk çürürler.

Buzdolabına Girmemesi Gereken Diğer Yiyecekler
Buzdolabına girmemesi gereken diğer yiyeceklerden biri avakadodur. Avakado buzdolabına girdiğinde olgunlaşmayı bırakır. Ancak tamamen olgunlaşmış bir avakado aldıysanız buzdolabında saklayabilirsiniz. Sarımsak da soğan ve patates gibi serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Çünkü eğer buzdolabında saklanırsa filizlenip ardından da küflenecektir.

Yorumlar

  1. Author

    Süper teşekkürler

YORUM GÖNDER