Çalışan Kadınların Sahip Oldukları Haklar : İnceleme

Devlet & Politika

11720 yorum

Çalışan Kadınların Sahip Oldukları Haklar : İnceleme

Ülkemizde çalışan kadınların sahip oldukları haklar çoğu kadın tarafından tam anlamıyla bilinmemektedir.

Çalışan kadınlara bazı ayrıcalıklı haklar tanımak Türkiye’mizin geleceği ve gelişimi bakımından son derecek önemlidir. Bu konu ile ilgili çalışmalar yasalçerçevede devamlı süretle gelişmektedir. Bu kapsamda kadınları sahip olduğu bilinmesi gereken bazı haklar şunlardır ;

Çocuk Yardımı Düzenlemesi

Bu düzenlemeye göre 1. Çocuk için 300 TL2. Çocuk için 400 TL ve sonra doğan her çocuk için 600 TLödeme yapılmaktadır.  Çocuk yardımından ülkemizde yaşayan kadınların yanı sıra yurt dışında yaşamakta olan Türkler de faydalanabilmektedir.

Analık Hakkı Ödeneği (İş Göremezlik Ödeneği)

Çalışan SSK’lı kadınlar çocuk sahibi olmaları durumunda iş göremezlik ödeneği adı altında ödeme alabiliyor. Bu ödemeden yararlanabilmek için bazı şartları karşılıyor olmak gerek. Bu şartlar karşılandığı taktirde alınan 3 aylık maaşın 2/3 ü kadar bir ödemeden yararlanabilirsiniz.

Doğum ve Süt İzni

Çalışan hamile bayanlar doğumdan 8 hafta önce veya çoklu gebelik varsa 10 hafta önceden izine ayrılabilirler. Doktordan iş görmezlik raporu alarak iş yerine iletilerek bu haktan faydalanabilirsiniz.

Ek olarak doğumdan sonra da 8 hafta izin kullanılabilir. Bununla beraber doğum kontrolleri kapsamında işyerinden ücretli olarak izne ayrılabilirsiniz.

Tüm bunlar ile beraber doğum yapan kadın eğer istersen doğumdan sonra 6 ay daha ücretsiz izin kullanabilir. Yine çalışırken 12 aydan küçük çocukları emzirmek için hergün 1,5 saat emzirme izni kullanılabilir.

Süt Parası

Sigortalı olan kadına veya eşi doğum yapan erkeğe süt parası ödenir. Bu haktan yararlanabilmek için bazı özel koşullar bulunuyor bu şartları karşılamalısınız.

YORUM GÖNDER