Çatlak Eller için Bakım Önerileri

Sağlık & Fitness

9430 yorum

Çatlak Eller için Bakım Önerileri

Çatlak Eller için Bakım Önerileri ve Tavsiyeleri, El Çatlakları Nasıl Geçer, El Kurumasına Ne İyi Gelir, Kuru Eller İçin Maske…

Özellikle kış aylarında oluşan el çatlaklarının en önemli nedeni çevresel faktörlerdir. İç mekanlarda sıcak hava ile dışarıdaki soğuk hava arasındaki derin ısı farkı cildin kendini dengelemesini zorlaştırır.  Havanın soğuk olduğu dönemlerde ellerde bulunan nem azalır ve elde kurumalara, zaman içerisinde de çatlaklara sebep olur.

Vücuttaki bölgeler arasında en çok suyla temas eden uzuv ellerdir. PH değeri,  olması gerekenden düşük ya da yüksek olan kozmetik ürünleri kullanımı sonucu elde kızarıklık ve kuruluk gibi sonuçlara yol açar.  El çatlamaları için hazır kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi doğal yollarla ev ortamında ellere peeling uygulaması da yapılabilir.

Çatlak Ellere Neler İyi Gelir?

Ilık Su

Uyumadan önce eller, bir kap içerisindeki ılık su ve kaliteli sıvı sabun karışımında beklediğinde çatlaklar arasında bulunan kirler ve zararlı maddeler yok olur. Ilık su cildi yumuşatacaktır. 10 dakika sonunda cilt suyu emerek nemlenecektir. Ellerdeki kurumalara karşı en önemli tedavi yolu  cildi nemlendirmekten geçer.

Vazelin

Ilık su içerisinde eller zararlı bakterilerden arındırıldıktan sonra yumuşak tüylü havlu ile kurulanır. Ellerin tamamen kurutulduktan sonra vazelin ile özellikle çatlamış bölgeler hafifçe ovulur. Uyandıktan sonra ellerinizin daha nemli olduğunu, çatlaklar yüzünden oluşan sızlamaların da azaldığını gözlemleyeceksiniz.

E Vitamini

Çatlaklar arasında kanama varsa cilt için besleyici maddeler gereklidir. Eczanelerde bulunabilecek E vitamini kapsüllerinden 2 tanesi toz haline getirildikten sonra avuçlara alınarak iki elde ovalanmalıdır. E vitamini tozu çatlaklar arasından sızacak ve besleyici etkisiyle cildin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır.

Aloe Vera Jel

Günde bir kez çatlamış ellere aloe vera jel uygulandığında, kurumaya bağlı kanamaların sebep olduğu ağrılar hafifleyecektir. Aloe vera çatlaklar üzerinde serinlik hissi verecektir. Eğer evde aloe vera yetiştiriyorsanız aloe veranın bir sapını koparıp eninden iki parçaya ayırın. Parçaların uçlarında yapışkana benzer bir sıvı bulunur. Sapı tutup çatlakların üzerine sürmeniz de iş görecektir.

Arındırılmış Tereyağı

Yüzyıllardır arındırılmış tereyağı Hindistan’ da tedavi amaçlı kullanılıyor. Güvenilir, işlem görmemiş tuzlu tereyağını kısık ateşte yarım saat boyunca beklettiğinizde üzerinde köpükler meydana gelecektir. Bu köpükleri birkaç defa yağın üzerinden tahta kaşık ile ayıklandıktan sonra arındırılmış tereyağı hazır olacaktır. Hazırladığınız tereyağını günde 2-3 defa uyguladığınızda elleriniz inanılmaz bir hızda nemlenecek aynı zamanda çatlaklar ve küçük kesikler tamamen yatışacaktır.

YORUM GÖNDER