Cilt bakımı için tavsiyeler? Cilt bakımı nasıl yapılır?

Sağlık & Fitness

14880 yorum

Cilt bakımı için tavsiyeler? Cilt bakımı nasıl yapılır?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için her gün ve periyodik olarak yapılması gereken işlemler ve sizin cilt tipinize uygun maskeler bulunmaktadır. Önereceğimiz birkaç tavsiye ile cilt tipiniz ne olursa olsun, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı için tavsiyeler? Cilt bakımı nasıl yapılır?

  • Cilt tipleri kuru, karma, hassas, normal ve yağlı olmak üzere 5 tiptedir. Sizin hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrendikten sonra cilt bakım ürünlerinizi ona göre kullanmanız gerekmektedir. Cilt sağlığınızı bozmamak için kendi cilt tipinizi öğrenmeli ve ürünleri ona göre kullanmalısınız.

  • Cildinizin bazı bölgeleri diğer bölgelere oranla daha hassas olabilir. Bunlar alın, çene ve burun bölgeleridir. Buralar diğer bölgelere göre daha çabuk yağlanmakta ve hassaslaşmaktadır. Bu bölgelerine uygulayacağınız özel bakımlarla cildinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

  • Vücudumuz her ne kadar güneşe ihtiyaç duysa da güneş ışınlarından en çok etkilenen bölgelerimiz yüzümüz ve gözlerimizdir. Yaz – kış fark etmeksizin dışarı çıkarken koruma faktörü düşük dahi olsa bir güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Haftada bir kere cildinize uygun bir maskeyi uygulayın. İnternet üzerinden maske nedir temalı siteler yerine bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Aksi halde cildiniz daha da kötüleşebilir.

  • Yağlı ciltler en problemli cilt tiplerinden biri olarak kabul edilir. Yağlı cilt için öneriler ise beslenmeye dikkat etmek, yağsız ürünler tercih etmek, uyumadan önce uyandıktan sonra olmak üzere günde iki kere yüzü tonikle silmek.

  • Kuru ciltler ise bakımı en zor olan cilt tipidir. Kırışıklığa daha fazla meyilli olan kuru cilt için öneriler ise şu şekilde sıralanabilir: iki haftada bir kuru yüzeyden kurtulmak için peeling yapın, kaliteli nemlendiriciler kullanarak cildinizi nemli tutmaya özen gösterin.

  • Makyaj cilt sağlığını en çok bozan faktörlerden biridir. Her gün makyaj yapmayın ve yaptığını gün gece yatarken muhakkak makyajınızı silerek uyuyun. Makyaj silinmeden yatıldığında cildin daha fazla yağlanmasına ve gözeneklerin kapanmasına neden olmaktadır.

Yapılacak küçük değişiklikler sayesinde sorun yaşadığınız cildinizi sağlıklı bir hale getirmeniz mümkün.

YORUM GÖNDER