Cilt Lekeleri için Elma Sirkesi

Sağlık & Fitness

8640 yorum

Cilt Lekeleri için Elma Sirkesi

Doğal güzellik kaynağı olan elme sirkesi ile cilt lekerine son verebilirsiniz. Cilt lekeleri ve siyah noktalardan elma sirkesi ile hemen kurtulun !

Gebelik dönemi, menopoz dönemi, genetik faktörler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, yaşlılık, hormonlarda meydana gelen değişikler, stres ve yanlış cilt bakımı gibi birbirinden farklı faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan cilt lekeleri, hayatın farklı dönemlerinde yaşanması kaçınılmazdır. Tedavisi sırasında kimyasal ürünler kullanıldığı gibi vücuda hiçbir zararı dokunmayan doğal yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu doğal yöntemlerin başında elma sirkesi gelir.

İçerisinde hiçbir kimyasal madde içermeyen organik elma sirkesi gebelik döneminde bile kullanılabilir. Elma sirkesinin içeriği asitli olduğu için cilt lekelerini açabilir.

Elma Sirkesinin Cildimiz İçin Faydaları Nelerdir?

Cilt Kırışıklıklarını Yok Eder: Elma sirkesi cilt kırışıklıkları için en etkili çözümlerin başında gelmektedir. Elma sirkesinin içine bir miktar pamuk bırakın ve sirkenin pamuğa iyice nüfuz etmesini bekleyin. Ardından pamuğu alarak yüzünüzü güzelce silin ve kuruması için bir müddet bekleyin. Bunun sonunda cildiniz nemlenmiş ve gerginleşmiş olacaktır. Düzenli bir şekilde uygulanan bu yöntem kırışıklıkların giderilmesi için oldukça etkili bir uygulamadır.

Sivilcelerden Kurtarır: Ph değeri yönünden bakıldığında cildimiz, yağların etkisiyle asidik özellik taşır. Bu özellik bazik yapıya dönüştüğü durumlarda cildimizde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Bunların başında da sivilceler gelmektedir. Ph dengesinin cildimizde normal düzeyde olmasını sağlayan elma sirkesi aynı zamanda antibakteriyel özelliği sayesinde cildimizi bakterilerden temizler.

Güneş Yanıklarını Rahatlatır: Yaz aylarında çeşitli nedenlerden dolayı güneş yanıklarına maruz kalırız. Elma sirkesi sayesinde güneş yanıklarının verdiği rahatsızlıktan ve acıdan kurtulabilirsiniz. Peki, bundan nasıl kurtulabiliriz? Öncelikle bir kabın içerisine eşit ölçülerde elma sirkesi ve soğuk su koyun. Bu karışımın içerisine temiz nemli bir bezi batırın ve yanık yüzeye 5 dakika kadar yavaşça sürün. Bu işlemin ardından yanık bölgenin nemlendiğini ve yanığın geçtiğini göreceksiniz.

Selülitleri Azaltır: Hiç şüphe yok ki kadınlar selülitlerinden son derece dertlidirler. Elma sirkesinin mucizevi etkisi sayesinde bu dertten de kurtulabilirsiniz. 1 ölçek masaj yağı ile 3 ölçek elma sirkesini iyice karıştırdıktan sonra selülit problemi olan bölgeye günde 2 kere veya 1 kere masaj şeklinde uygulayın. Bu işlemin yapıldığı bölgeyi 30 dakika sıcak tutun sonrada yıkayın. Ardından nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Yaklaşık bir ay bu yöntemi uyguladığınızda selülitlerin oluştuğu bölgede ciddi derecede düzelmeler göreceksiniz.

Yağlı ve Kuru Cilt Bakımı: Elma sirkesinin ciltteki ph dengesini düzenlediğini belirtmiştik. Bu özelliği sayesinde hem kuru ciltler hem de yağlı ciltler için biçilmiş kaftan olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Aşırı kuru ciltleri nemlendirir, aşırı yağlı ciltleri de normal seviyeye indirir.

Siğillere Karşı Savaşçıdır: Siğiller için son derece etkilidir. Siğilin bulunduğu bölgeyi temizleyin. Küçük bir parça pamuğu elma sirkesi ile kaplayın. Sonrada pamuğu siğilin üzerine gelecek şekilde yara bandı yardımıyla yapıştırın. Buradaki amaç elma sirkeli pamuğu tüm gece boyunca siğilin üzerinde olmasını sağlamaktır. Siğil o bölgeden geçene kadar hatta geçtikten birkaç gün daha bu uygulamaya devam edin. Böylece siğil koyulaşacak, kuruyacak ve tamamen temizlenecektir.

Konak/Kepek Problemi: Konak/kepek sorunu saç derimizde meydana gelen en büyük sıkıntılardan biridir. 1 ölçek elma sirkesinin içine 3 ölçek su ilave edin. Ardından yavaş bir şekilde kafa derinize masaj yaparak sürün. 30 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla kafanızı durulayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi: Tırnaklarda meydana gelen mantarlar son derece sıkıntılı bir durumdur. Elma sirkesi kullanarak tırnak mantarlarından kurtulabilirsiniz. Tırnağın içine doğru bolca elma sirkesi sürün ve kendi kendine kurumasını sağlayın. Günde en az 3 kere yapabileceğiniz bu uygulama ile kısa sürede tırnak mantarlarından kurtulabilirsiniz. 

YORUM GÖNDER