Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Sağlık & Fitness

23440 yorum

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Tek başına bir şifa kaynağı olan çörek otu yağının cilde faydaları nelerdir? Cilt için çörek otu yağı maskesi tarifi ve kullanım şekli hakkında bilgiler...

Çörek otunun şifa kaynağı olması sebebiyle çörek otu yağının cilde faydaları çok fazladır. Bu en çok bilinen faydaları yazımızda anlatacağız.

İşte Çörek Otu Yağının Bilinmeyen Faydaları

1. Öksürüğü hafifletir ve iltihap giderici özelliğe sahiptir.

2. Yapısında “alfa pinen” ve “nigellon” olarak isimlendirilen kimyasal etkenler bulunduğu için soluk borusunun genişlemesi sağlanır. Böylece soluk borusunda meydana gelebilecek krampları giderme özelliğine sahiptir.

3. Sivilcelere karşı olumlu etkileri vardır. Pansuman şeklinde uygulanabilir.

4. Çörek otu yağının hücre yenileyebilme özelliği sayesinde ciltte meydana gelebilecek yaraları hızlıca iyileştirir.

5. Virüs, mantar ve mikrop gibi cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunan oluşumlara karşı koruyucu etkiye sahiptir.

6. Çörek otu yağı saç derisine masaj şeklinde uygulandığında zamanla saç kökleri güçlenir.

7. İnsan vücudunun gündelik olarak düşük miktarda da olsa doymamış yağa ihtiyacı vardır. Ancak vücut bu yağı kendisi üretemez. Bu yüzden dışarıdan hazır olarak alınması gerekir. Günlük 1 gram çörek otu yağı gerekli olan ihtiyacı karşılamak için yeterlidir.

8. Kalp ve tansiyon sorunlarını en az seviyeye indiren “folasidi” vitaminini barındıran çörek otu yağı hücrelerin yenilenmesi için yeterlidir.

9. Çörek otu yağı idrar sökme ve ağrı kesme özellikleri vardır. Devamlı olarak kullanıldığında kan şekerini düşürücü etki yapar.

10. “Beta Karoten” adlı vitaminler bulunur. İçerisindeki selen maddesi vücuttaki zehirlerin vücut dışına atılmalarını sağlar.

11. Çörek otu yağında B1, B2, B6 vitaminleri bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirici bu vitaminler vücudun mikroplara karşı korunabilmesini sağlar. Ayrıca boyun altı bezlerinin güçlenmesini sağlayarak savunma sistemini güçlendirir.  

12. Tırnak mantarları gibi ciltte meydana gelen mantar sorunlarına karşı kullanılır.

13. Yüz bakımı konusunda da oldukça etkilidir. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ile yarım çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılıp yüze sürülebilir.

14. Ciltte meydana gelen lekeler için etkilidir. Gün boyunca zararlı etkiler altında kalan cildin korunmasını sağlar.

15. Saç derisinde meydana gelen mantar ve bakteri gibi olumsuz sorunlara karşı etkilidir. Kıl köklerinin beslenmesinde oldukça büyük etkisi vardır.

16. Ciltte meydana gelen çatlaklara karşı etkilidir. Çörek otu yağını ciltte oluşan egzama ve mantar gibi oluşumlara karşı kullanabilirsiniz.

17. Doğum sonrasında anne adaylarının çatlaklarını giderebilme etkisi mevcuttur. Eşit miktarlarda kakao yağı, badem yağı, çörek otu yağı ve kayısı yağı bir araya getirilerek çatlama olan bölgelere sürülebilir.

YORUM GÖNDER