Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Ev & Yaşam

9990 yorum

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country tarzı ev dekorasyonu, İngiliz tarzı ahşap köy evlerinden etkilenilmesi sonucu ortaya çıkan country tarzında rahatlık, huzur duygusu ön plandadır.

Country tarzının temelini pastel tonlardaki renkler, aydınlık ve sıcacık yaşama alanları oluşturur. Country tarzı ev dekorasyonunda kullanılan temel renkler beyaz ve krem gibi açık ve aydınlık renklerdir. Fakat bu renklerin alternatifi olarak da açık renklerdeki lambrileri ve taş döşeli duvar dekorasyonları da kullanabilirsiniz. Bu tarzın en temel özellikleri arasında çiçekleri ve şömine vardır. Evin salonu en çok zaman geçirilen bölümdür. Sabah kalktığınızda, işten yorgun geldiğinizde, ailenizle bir aradayken veya arkadaşlarınızı ağırlarken, kitap okurken bu harika yaşam alanına şömine ile sıcacık bir hava katabilirsiniz. Günümüzde çok da fazla kullanılmayan şöminelerin dekorasyona yönelik olarak üretilen çeşitlerini bulabilirsiniz. Dekorasyon amaçlı da olsa şöminenizin üzerine country havasına uygun porselen biblolar, abajurlarla süsleyebilirsiniz.

Country tarzı ev dekorasyonunda vazgeçilmez öğelerden biri olan floral (çiçekli) desenler, bahar havasını ve kırları evinizin içine kadar taşır. Pastel renklerdeki floral desenleri evinizin ve salonunuzun her tarafında, istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ama çok fazla kullanmanız göz yorar.

Country tarzında mobilyalarınızın klasik desenli, ahşap oymalı modellerden olması önemlidir. Bu tarzın özelliği kullanılan mobilyaların gösterişli olmasıdır. Mobilyalar açık renkli olabileceği gibi masif mobilyalarla odada kontrastın çarpıcılığını yakalayabilirsiniz. Kabarık ve rahat minderler, bol minderli koltuklar country tarzında vazgeçilmeyen eşyalardır. Yine bu sayılan eşyaları salonunuzda bolca kullanabilir, günün yorgunluğunu bu geniş ve rahat minder ve koltuklarda atabilirsiniz. Salonunuzu beyaz veya açık renklerdeki koltuğunuzu, fon perdesiyle aynı kumaştan üretilmiş, pastel tonlardaki floral desenlerin kullanıldığı kırlentlerle kombinleyebilirsiniz. Bu arada bir abajuru aynı kumaşla kaplatarak ortama hoş bir detay da katabilirsiniz. Salonda, etnik desenli halı kullanabilirsiniz veya farklı bir ambiyans oluşturmak için imitasyon hayvan postu şeklindeki halılardan da yararlanabilirsiniz.

Country tarzı ev dekorasyonunu tamamlamak için klasik, taşları kristalden tavandan sarkıtılan bir avize kullanabilirsiniz. Tabi tüm bunların yanında, modern çizgilere sahip ve doğru yerde kullanılan birkaç küçük eşya ile evinize farklı bir hava da katabilirsiniz.

YORUM GÖNDER