Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Bazı Tavsiyeler

Sağlık & Fitness

36590 yorum

Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Bazı Tavsiyeler

Dikkat dağınıklığı problemi insanların çalışma ve sosyal hayatların olumsuz sonuçlar doğuran ciddi bir rahatsızlıktır. Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Bazı Tavsiyeler..

Hatırlamanın zor bir şekilde sağlandığı durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içinde unutulması konusunu da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği sanılan bilgilerin orta çıkmaması durumuna dikkat dağınıklığı adı verilir ve bu noktada dikkat dağınıklığını önlemek için bazı tavsiyeler konusu ön plana çıkmaktadır.

Dikkat Dağınıklığının Sebepleri

Anne ve babasında dikkat dağınıklığı bulunan kişilerde bu sorun görülebilmektedir. Bunun bir diğer sebebi ise doğumla gelen beynin dopamin sistemlerindeki bir takım fonksiyon bozukluklarıdır. Bunlar, küçük yaşlarda hiperaktifliğe yol açarken, yaş ilerledikçe dikkat dağınıklığı olarak ortaya çıkmaktadır. Yine doğum esnasında beyini küçük hasarlar görmesi, küçükken geçirilen enfeksiyonlar, çocuk yaşlarda yaşanan düşmelerden sonraki kafa travmaları gibi pek çok sebebi bulunmaktadır.

Teknolojik gelişmeler, adeta baş döndürücü bir hızla sürmektedir. Akıllı telefonlar, tabletler ve birbirinden maharetli cihazlar hayatımıza girmeye devam etmektedir. Hemen her dönem de bu cihazlara yenisi eklenmektedir. Bu durumun bize olumsuz yansıması ise hafıza konusunda gerileme yaşatmasıdır. Özellikle çocuklarda, bilinçsiz teknoloji kullanımı ise odaklanma sorunu yaşanmaktadır. Bunlardan başka, uzun televizyon izleme süreleri de dikkat dağınıklığına yol açmaktadır.

Dikkat dağınıklığının sebebi ne olursa olsun, ciddi ve çözülmesi gereken bir sorundur. Bu konuyu göz ardı etmeden önlem alınması son derece önemlidir.

Dikkat Dağınıklığını Önleme Yolları

Dikkat dağınıklığının nedeni anlaşıldıktan sonra, bu sorunun çözülmesi için çaba gösterilmelidir. Okul hayatında ve iş hayatında verim sorununa yol açabilecek olan dikkat dağınıklığı, sosyal hayatta da sorunlara neden olabilecek bir konudur.

Dikkat dağınıklığını önlemenin yollarından biri, düzenli bir şekilde kitap okumaktır. Kitap okurken ayrıntılara dikkat etmeniz ve aradan belirli bir süre geçtikten sonra bu ayrıntıları hatırlamaya çalışmanız olumlu sonuç verecektir.

Dikkat dağınıklığı konusunda vitamin desteği almak da son derece önemli bir konudur. B12 başta olmak üzere Omega3 almak, zihinsel işlemleri daha kolay yapmanızı sağlayacak ve dikkatinizi arttıracaktır.

Dikkat dağınıklığı konusunda hafıza egzersizleri yapmak da son derece önemlidir. Bunun için bilimsel sistemlerden faydalanılacağı gibi ilgisiz kelimelerin yan yana dizilerek bunları hafızasına almaya çalışması gerekmektedir. Her egzersizden sonra ezberlenen kelimenin arttığı görülecektir.

Dikkat dağınıklığı konusunda bir nesneye bakarak aynısını çizmeye çalışmak da etkili olmaktadır. Dikkati toplamanın en kolay ve en çabuk yöntemi olarak da adlandırılan bu yöntem ile karmaşık bir şekle bakarak çizmeye çalışmak oldukça etkili olmaktadır.

Dikkat dağınıklığını önleme konusunda dikkat dağıtıcı ortamlarda ders çalışmayı deneyin. Dikkat dağıtıcı ortamlarda ders çalışmak zorunda kalmak, dikkati arttıracağı gibi zihnin de giderek gelişmesini sağlayacak bir yol olacaktır.

Dikkat dağınıklığı konusunda ülkemizde birçok bilimsel teknik uygulanmaktadır. Bu tekniklerden faydalanmak en güvenilir yöntemdir ancak bu imkana sahip olmayanlar, kendi imkanlarıyla bu sorunun aşılmasını sağlayabilirler. Bu konuda sabırlı olmak ve sorunun zamanla aşılacağını bilmek son derece önemli bir ayrıntıdır.

YORUM GÖNDER