Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler

Devlet & Politika

10720 yorum

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler

Direksiyon sınavına girmeden önce yapılması gerekenler nelerdir ? Sınav esnasında yanınızda bulunması gerekenler nelerdir ?

Direksiyon Sınava girmeniz için yanınıza mutlaka Nüfuz Cüzdanınızı, Sınav Giriş Belgenizi ve Sınav Değerlendirme Formu’nuzu alınız.

Direksiyon Sınavında Yapmanız ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Aracınızın kapısını sol elle açıp, sağ ayağınızla araca giriş yapınız. Bu davranışın amacı arkanızdan gelen bir araç varsa onu görebilmeniz ve olası bir kazayı önlemeniz içindir. Sırasıyla, koltuğunuzu, dikiz aynanızı ve aracın sol dikiz aynasını kendinize göre ayarlayın.

2. Emniyet kemerini takmayı unutmayınız.

3. Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alın, debriyaj pedalına sol ayağınızla iyice basınız ve vites kolunu boş konuma getirin. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan vitesle oynamayınız. Hangi yöne gidecekseniz ona göre sinyalinizi verin ve frene hafifçe basarak el frenini indirin artık kalkışa hazırsınız.

4. Ayağınızı sonuna kadar debriyaja basılı tutun ve vitesi 1’e takarak kalkışınızı yapın. Bilmeniz gereken bir diğer önemli şey ise kalkış yaparken hangi yöne sinyal verileceğidir. Kalkış yaparken sola, durmak için sağa sinyal verilir dönüşlerde ise dönülen yöne göre sağa mı yoksa sola mı sinyal vereceğinizi ayarlayınız.

5. Kalkışımızı yaptıktan sonra sağ ve sol aynadan yolu kontrol ederek debriyaj pedalını hafifçe bırakın, sağ ayağınızla aracı ilerletecek kadar gaza basın. Araç hareket eder etmez debriyaj pedalını sakın ani bir şekilde bırakmayın, pedalın yukarı doğru hareketini tamamlamasına izin verin.

 6. 1. Vitesle kalktıktan sonra 10 metre kadar ilerleyin ve aksi bir durum olmadıkça vitesinizi 2ye alın. Sınav istikametinde 3. Vitese geçecek kadar hızlı gidemeyeceğinizden sağ şeritte ilerleyip, önünüzdeki araçları takip ediniz.

7. Sınav istikametini tamamlayıp başladığınız yere 10-15 metre kala sinyalinizi verin ve aracınıza uygun bir park yeri bulun. Aracınızı durdururken önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir hareketle basarak durdurun. Vitesinizi boşa alırken freni bırakmayın ve kontağı kapatıp el frenini çekin.

8. Debriyaja basarak vitesi 1e getirip debriyajı, en sonda fren pedalını bırakın ve emniyet kemerinizi çıkarın. Verdiğiniz belgeler direksiyon öğretmeninizde kalacak olup sadece nüfus cüzdanınızı alın.

9. Nüfus cüzdanınızı aldıktan sonra aracın kapısını aralayıp önünüzü ve arkanızı araç geliyor mu diye kontrol edin ve araçtan inip kapısını yavaşça kapatın. Artık sınavınız bitti, hatalarınızı düşünmemeye çalışın. Uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilir ve sınavı geçmek için 70 puan almak yeterlidir. Başarılar dilerim.

YORUM GÖNDER