Doğalgaz borcunu sorgulayabilmek için doğalgaz tesisat no nerede yazar?

Ev & Yaşam

45350 yorum

Doğalgaz borcunu sorgulayabilmek için doğalgaz tesisat no nerede yazar?

Borç sorgulama, fatura ödeme ve abonelik başvuruları gibi işlemleri yapabilmek için abone numarası yani tesisat numarasına ihtiyaç vardır. Bazı doğalgaz dağıtım şirketleri abone numarasını kullanırken bazıları tesisat numarası adını kullanmaktadır. Yani doğalgaz abone numarası ve tesisat numarası aynı şeylerdir.

Doğalgaz tesisat no öğrenme için iki farklı yol vardır. Bunlar:

  • Eğer elinizde doğalgaz faturanız yoksa ya da doğalgazı kartlı olarak kullanıyorsanız bölgenizde bulunan dağıtım şirket şirketlerine başvurmanız ya da bulunduğunuz ilin doğalgaz dağıtım şirketinin internet adresine girerek TC kimlik numaranızı kullanarak tesisat numaranızı bulabilirsiniz.

  • İkinci yol ise elinizde doğalgaz faturanız varsa, faturanın sol üst köşesinde abone no ya da tesisat no yazar. Faturanın sağ tarafında ise sayaç no yer almaktadır. Bu ikisi çok karıştırılmakla birlikte aynı şey değildir. Faturada bulunan bu numaranın ilk yedi hanesi tesisat numarasıdır. Bu yedi haneden sonra sıfır rakamları gelmektedir. Bu rakamlardan sonra gelen rakam ise daire numaranızdır.

Eğer doğalgaz faturanızın ne kadar geleceğini bilmek istiyorsanız bunun için de çok basit bir yöntem var. Doğalgaz sayacınızı düzenli olarak kontrol ediyor ve her ay ne kaç metreküp harcadığınız not ediyorsanız hesaplamak çok kolay. Eğer harcadığınız doğalgazı tahmini olarak da bilmiyorsanız sayacınızdaki endeksi not edip bir sonraki ay gördüğünüz endeks ile farkını alabilirsiniz. Yani son endeksten ilk endeksi çıkartırsanız faturanızda da yazan sayaçtan ölçülen hacim değerini bulursunuz.

Son endeks-ilk endeks= sayaçtan ölçülen hacim değeri

Doğalgaz tüketim hesaplama için yapmanız gereken bir diğer işlem bu çıkan sonucu K çarpanı ile bulmak. Bu çarpan bölgeden bölgeye değiştiği için bölgenizdeki dağıtım şirketinden bu değeri öğrenebilirsiniz.

Düzeltilmiş tüketim= sayaçtan ölçülen hacim*K

Metreküp cinsinden elde edilen bu değer kWh cinsine çevirmemiz gerekir.

kWh cinsinden tüketim=düzeltilmiş tüketim*üst ısıl değeri/860,42

Üst ısıl tüketimi de K değeri gibi bölgeden bölgeye değişen bir değerdir. Bundan sonra yapılacak son işlem doğalgazın perakende satış fiyatıyla kWh cinsinden tüketimi çarpmak olacaktır.

Tüketim bedeli=kWh cinsinden tüketim*perakende satış fiyatı

Perakende satış fiyatı da her ay değişmektedir. Bu bilgiyi ilinizdeki dağıtım şirketinden öğrendikten sonra faturanızı hesaplayabilirsiniz.

YORUM GÖNDER