Dolgu Sonrası Diş Ağrısı ve Sızlama

Sağlık & Fitness

141420 yorum

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı ve Sızlama

Dolgu sonrası diş ağrısı normal mi? Neden Ağrır? Dolgu sonrası dişlerde ağrı, hassasiyet ve sızlama nasıl geçer? Dolgudan sonra diş ağrısı ne kadar sürer ?

Diş dolgusu tedavisi çürüyen dişleri kaybetmemeniz ve daha uzun süreler tam işlevsel olarak kullanabilmeniz için oldukça faydalıdır. Diş hekimlerinin sıklıkla söylediği üzere “kendi dişinizin yerini hiç bir şey tutmaz” sözü gerçektende çok doğrudur. İmplant ve köprü gibi tedaviler çektirdiğiniz dişin yerini kendi dişiniz gibi asla tutmaz. Bu yüzden diş sağlığına çok önem vermeli ve kendi dişlerimizi kaybetmemek adına mümkün olan tüm tedavileri uygulamalıyız.

Dolgudan sonra diş ağrısı normal mi ? Neden ağrır? Ne kadar sürer?

Dişlerde oluşan çürükler bazen çok derinlere kadar ilerleyebiliyor. Bu sebeple diş sinirlerine kadar çürükleri temizlemek gerekebilir. Buna benzer durumlarda hastaya anestezi uygulandığı için hiç bir ağrı hissetmeyecektir. Anestezi etkisini kaybetmeye başladığında dişiniz ağrı oluşması çok normaldir. Dişte oluşan bu ağrı ve sızlamaların 20 gün içinde tamamen iyileşmesi beklenir. Aksi durumlarda diş hekimize başvurmalısız. Büyük bir ihtimalle dişinize kanal tedavisi yapılması gerekecektir.

Dolgudan sonra soğukta dişte ağrı ve hassasiyet neden olur ?

Diş çürüğünün yeteri kadar temizlenmemesi gibi durumlarda soğukta dişte hassasiyet oluşabilir. Oluşan bu hassasiyetin başka bir nedeni ise dolgu kenarında açıklık bırakılması ya da dolgunun doğru bir şekilde polimerize olmaması sonucu olabilir. Bu gibi durumlarda tekrar diş hekiminize başvurmanız yerinde olacaktır.

Dolgudan sonra üstüne basınca dişin ağrımasının sebepleri nelerdir ?

Dolgunuzun yükseklik kontrolü diş hekiminiz tarafından dikkat edilmeden yapılmışsa dişin üzerine basınca ağrı oluşabilir. Bu tarz ağrılar dolgunun yapılması sonrası kendini belli edecektir. Vakit kaybetmeden diş hekiminize giderek yükseklik kontrolünü tekrar yaptırmanız sağlıklı olacaktır.

Dolgu sonrası ağrı nasıl geçer ?

Dolgu sonrası oluşan ağrılara karşı doktorunuzun vereceği ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Buna ek olarak dişlerinizi ılık ve tuzlu su ile gargara yapmanız ağrılarınızı hafiflecektir.

YORUM GÖNDER