Dünyanın En Gelişmiş İstihbarat Servisleri Ve Özellikleri

Devlet & Politika

76680 yorum

Dünyanın En Gelişmiş İstihbarat Servisleri Ve Özellikleri

Büyük olarak tanıdığımız devletleri tamamı gelişmiş istihbarat servislerine sahiptir. Dünyanın en gelişmiş istihbarat servisleri hangileridir ?

Dünyada bulunan tüm ülkeler istihbarat servislerine sahiptir. İç ve dış tehditlere karşı kurulan istihbarat servisleri kuruluş tarihinden itibaren görevini yoğun olarak yürüten en gizli kuruluşlardır. Bünyelerinde bayan ve erkek elemanları bulunan servisler özellikle terör saldırılarına karşı üstün başarılar elde eden en önemli kuruluşlardır. Ülkelerin iç ve dış tehditlerini ilk önce istihbarat kuruluşları tespit eder daha sonra operasyonlar için plan hazırlar ve uygun zamanda gerekli müdahaleyi yapar.

İstihbarat servislerinin kökü eski tarihlere dayanır ve kamu kurumlarının arasında en tecrübeli kuruluş olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde bulunan tüm servisler kendi çapında başarılı olmuşlardır. Ancak dünyanın en başarılı ve teknoloji bakımından en gelişmiş servisi ABD gizli servisi CIA’dir. Anlamı ”Merkezi istihbarat teşkilatı” servis 1947 yılında kuruldu ve ABD’nin tek bağımsız çalışan servisidir.

Dünyanın en gelişmiş teknolojise sahip olan CIA’nın başarılı olması ve dünyanın en gelişmiş istihbarat servisi olmasında ABD’nin katkısı çok fazladır. Dünya üzerinde CIA dışında çok sayıda gelişmişi servisler de bulunmaktadır. Dünyanın en iyi 10 istihbarat servisi bulunmaktadır. Servisler iyi ve gelişmiş olmalarının yanında ülkelerini terör saldırılarına karşı başarılı bir şekilde savunması nedeniyle dünyanın en iyi servisleri ünvanını kazanmışlardır.

Dünyanın En İyi 10 İstihbarat Servisi

1-Mossad: Mossad İsrail gizli servisidir; servis 1949 yılında kurulup ABD gizli servisi CIA beraber ortak faliyette bulunmaktadır. Dünyanın en iyi servislerinden biri olan Mossad, ülkesinin küçük olmasına rağmen büyük çapta başarılara imza atabilen bir servistir. Merkezi İsrail’de bulunan Mossad’ın dünya genelinde binlerce elemanı bulunmaktadır. Mossadın başta Filistin, Suriye, Ürdün, Katar ve Türkiye olmak üzere birçok müslüman ülkesinde yüzlerce ajanının görev yaptığı ortaya çıkmıştır. Servis bağımsız olmakla beraber tüm teknolojik olanaklarını ABD’den almakta ve birçok başarısının altında CIA imzası bulunmaktadır. Mossad ayrıca dünyanın en tehlikeli kuruluşlarından biridir. Servis çok sayıda faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmaktadır.

2-Mss: Çin istihbarat servisi Mss 1983 yılında kuruldu. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin servis sayesinde birçok suikastten kurtulmuştur. Servisin eleman sayısı oldukça fazladır. Mss’nin ajanlarına dünyanın her bölgesinde rastlanabilir. Özellikle Güney Kore ve Rusya’da yoğun faaliyet sürdürdüğü bilinmektedir. Mss’nin en önemli özelliklerinden biri de personelinin karate ve judo gibi yakın dövüş sanatlarını bilmesidir.

3-Raw: Hindistan gizli servisidir. 1968 yılında kurulan servis genelde çevre ülkelerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Raw gizli servisi Hindistan’a yapılan birçok saldırıyı başarılı bir şekilde önlemiştir. Servisin personel sayısı sınırlıdır ancak kaliteli personele sahiptir.

4-Asıs: Avusturalya gizli servisidir. 1952 yılında kurulan Asıs özellikle sahip olduğu kaliteli personeli sayesinde ülkesinde en çok takdir edilen kuruluşlardan biridir. Dünyanın belli bölgelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

5-Dose: Fransa’nın gizli servisidir. 1982 tarihinde kurulan servis özellikle iç ayaklanmalara karşı gösterdiği başarılardan dolayı ülkenin en gözde kurumlarından biri olmuştur. Dosenin dünyanın her bölgesinde elemanları mevcuttur. Özellikle Türkiye, Almanya, Rusya, ABD, İngiltere’de yoğun faaliyetler sürdürdüğü bilinmektedir. Müttefiklerine bile güvenmeyen bir özelliğe sahiptir.

6-Bnd: Almanya’nın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1956’dır. Bnd gizli servisi Almanya’nın en popüler servisidir. Servisin ülkeyi birçok suikastten kurtardığı bilinmektedir.

7-Fsb: Rusya’nın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1995 olan servis iç ve dış istihbaratta oldukça başarılıdır. Dünyanın neredeyse her bölgesinde elemanı bulunmaktadır. Özellikle müslüman ülkelerinde yoğun faaliyet yürüttüğü bilinmektedir.

8-M16: İngiltere gizli servisidir. 1909 yılında kurulan servis İngiltere’de çok gizli tutulmakta ve faaliyetlerini sadece başbakanlığa rapor etmektedir. M16 servisinin geniş kitlelere hitap eden personeli bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde istihbarat faaliyetleri sürdürdüğü bilinmektedir.

9-Cıa: ABD gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1947 olan servisin açılımı ”Merkezi İstihbarat Teşkilatı”dır. Dünyanın en iyi istihbarat servisidir. Bağımsız olarak çalışır ve üstün teknolojiye sahiptir. Son derece zeki personele sahip olan servis ABD’nin müttefiklerinin gizli servisleriyle ortak çalışmalar yürütmektedir. Mossad’ın en büyük yardımcısı ve destekçisi CIA’dir. Servisin dünyanın dört bir tarafında elemanı bulunmaktadır. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye’de yüzlerce elemanı bulunmaktadır. Savaşların başlamasında ve bitmesinde servisin önemli katkıları bulunmaktadır.

10-Isı: Pakistan’ın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1948’dir. Servis özellikle Rusya politikasına karşı gösterdiği başarılar nedeniyle halkın güveninin ve sevgisini kazanmıştır. Pakistan’ın fazla gelişmemesine rağmen istihbarat servisi oldukça gelişmiştir. Sınırlı sayıda personeli bulunan servis dünyanın belirli bölgelerinde faaliyet göstermektedir ancak en yoğun çalıştığı ülke Rusya’dır.

Dünya’nın düzenini sağlayan en önemli kuruluşlardan biri istihbarat servisleridir. Birçok insanın hayalini süsleyen servisler oldukça zorlu görevlerden ve sınavlardan geçmektedir. İstihbarat servislerinin diğer kurumlardan ayıran en önemli özelliği de hatayı kabul etmemesidir. Yapılan en küçük bir hata ülkenin kaderini riske atabilmektedir. Bu nedenle servisler son derece titiz çalışmakta ve görevi en iyi şekilde yapmaktadır. Ülkeler arasındaki savaşların başlayıp bitmesinde en aktif rolü istihbarat servisleri almaktadır. Ayrıca ülkenin geleceğinin belirlenmesinde aktif rol alan kuruluşlardan biridir.

YORUM GÖNDER