Dünyanın En Tehlikeli Adası

Seyahat & Turizm

10890 yorum

Dünyanın En Tehlikeli Adası

Dünyanın birçok güzelliği bulunduğu halde kötü ve tehlikeli olan bölümleri de bulunmaktadır. Dünyanın tehlikeli yerlerinden biri de Brezilya’da bulunan..

Dünyanın birçok güzelliği bulunduğu halde kötü ve tehlikeli olan bölümleri de bulunmaktadır. Dünyanın tehlikeli yerlerinden biri de Brezilya’da bulunan ”Yılan adasıdır.” Brezilya’nın en bilindik özelliklerinden biri de bünyesinde çok sayıda yılan barındırmasıdır. Dünyanın en tehlikeli ve en zehirli yılanları bu ülkede bulunmaktadır. Brezilya’da günde ortalama 1 insan yılan sokması sonucu hayatını kaybetmektedir. Üstelik çoğu vakalarda kobra yılanı olarak tabir edilen yılanlar ön sırada gelmektedir.

Ülkede birçok yılan eğitmeni bulunmakta ve bazı vakalarda yılan ısırığına maruz kalarak hayatını kaybedebilmektedirler. Ülkede yaşanılan yılan yoğunluğu halkın tedirgin olmasına neden olmakta ve bu yüzden yabancı turist akımının yavaşlamasına neden olmuştur. Brezilya’nın özellikle de güney bölümü yılanların yoğun yaşadığı bölgedir. Bölgede dünyanın en tehlikeli adası olarak bilinen ”Yılan adası” bulunmaktadır.

Yılan Adası’na insanların adım atması Brezilya ordusu tarafından yasaklandı. Yılanların ev sahipliği yaptığı ada 430 bin metrekare büyüklüğünde olup Sao Paula kentine 144 km uzaklıkta bulunuyor. Adada metrekare başına 5 yılan düşüyor. Yılan adasında dünyanın en tehlikeli ve en zehirli yılanları yaşamaktadır. Adada yüzbinlerce ”Bothpros” türü yılanlara ev sahipliği yapmakta ve bu tür dünyanın en zehirli türü olarak biliniyor.

Bothpros yılan türleri dünyada sadece yılan adasına özgüdür yani dünyanın başka bölümünde bu yılanlar bulunmuyor. Adada bulunan yılanların uzunluğu ortalama 60 ile 70 cm arasında değişiyor. Brezilya’da yılan sokması sonucu hayatını kaybeden insanların ölümünden adada bulunan ”Bothpros yılan ailesi” sorumlu tutuluyor. Yılan adasına sadece bilim adamları gerekli izinleri alarak gidebiliyorlar. Adada uzun süre kalmak imkansız olduğundan dolayı bilim adamları çalışmalarını çoğu kez yarım bırakarak adadan ayrılmak zorunda kalıyor. Adada daha önce bir balıkçı ölü bulunmuş.

Yılan adasına kuş bakışı bakıldığında sakin ve sessiz görülmekte ancak adaya yakın mesafede bakıldığında yılanların ne kadar olduğunu görebilmeniz mümkün olabilmektedir. Metrekareye 5 yılanın düştüğü adada sabaha sağ çıkabilmek imkansızdır.

Bilim adamlarının açıklamasına göre ada her an hareketli ve genelde sıcak havada uyuşan yılan türleriyle dolu olduğu için dinlenmek istediğiniz zaman bir ağacın gölgesinde durabilmeniz 5 dakikanın üzerine çıkamıyor. Çünkü yılanlar etrafınızı sarmaya başlıyor. Adada uyumak veya geceyi geçirmek  ölümle sonuçlanmaktadır. Adada bulunan Bothpros yılan türü sarı renkte olup insanların ölümüne neden olan yılan türü olarak bilinmektedir.

YORUM GÖNDER