EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir ?

İş & Finans

14850 yorum

EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir ?

Bir bankacılık işlemi olan Eft Nedir ? Elektronik Fon Trafnsferi Nedir ? Eft özellikleri nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Günümüzde tutar dan bağımsız olarak ister yüksek tutarlarda ister düşük tutarlarda hepimiz bankacılık işlemleri yapmaktayız. Eski tarz bankacılıkta en basit işlemler için bile banka şubelerine gitmemiz gerekiyordu. Bu durumda hem zaman kaybına hem de banka şubelerinde gereksiz yoğunluğa neden oluyordu gelişen teknolojik imkânlar bankacılık işlemlerinin büyük bölümünü de elektronik ortama taşıdı bu sayede hem zamandan tasarruf sağlandı hem de kolaylıkla bankacılık işlemleri yapılmaya başlandı bu işlemlerden biride EFT dır.

Peki, bankacılık işlemlerinde hayatımızı kolaylaştıran EFT nedir? 

EFT işleminin açılımı Elektronik Fon Transferi ‘ işlemidir. EFT nedir? Şeklinde yapacağınız aramada karşınıza çıkacak ilk bilgi: Farklı bankalardaki kişiler ve kurumlar arasında internet üzerinden yapılan fon transferine EFT denir.

Türkiye’de EFT işlemi ilk olarak 1992 yılında merkez bankası tarafından başlatılmıştır ve farklı iki banka arasında internet aracılığı ile fon transferi işlemidir. Günümüzde bilgisayar, tablet ya da cep telefonu üzerinden EFT işlemi yapılabilmektedir.

EFT İşlemi’nin özellikleri şunlardır:

  • İşlem iki farklı banka arasında yapılır ve birkaç dakika içinde sonuçlanır.
  • İşlem iki farklı banka arasında yapıldığı için merkez bankasında bulunan EFT- EMKT sisteminden geçtikten sonra işlem tutarındaki bakiye banka hesabınıza girer Merkez bankası tarafından belirlenmiş EFT işlem saatleri 08.30 ve 17.30 arasıdır bu zaman dilimi içinde yapılmayan şemler bir sonraki gün hesaba geçer.
  • EFT işlemini bankadan yapabilirsiniz ancak internetten yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. EFT işlemini internet üzerinden yapabilmek için bankların sunduğu internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanıyor olmanız gerekir. İnternet bankacılığı hesabınızdaki para transferi menüsünden EFT işlemini seçtikten sonra alıcının banka hesap bilgilerini doğru ve detaylı şekilde girmeniz gerekir. Bilgiler eksik ya da yanlışsa işlem gerçekleştirilmez.
  • Bankalar EFT hizmetini genel olarak ücretli olarak sunmaktadır yapılan işlem tutarına ve bankanın ücret politikasına göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak işlem başına 1 lira ile 3 lira arasında işlem ücreti talep edilmektedir.
  • EFT işleminin sunduğu önemli bir kolaylıkta EFT işlemler menüsünden kolaylıkla Elektrik, su, doğal gaz kredi kartı ve aidat ödemeleri gibi ödemelerinde yapılabilmesidir.

EFT nedir? Şeklinde yaptığınız basit bir internet araştırması ile EFT hakkında bu bilgilere erişebilir ve hayatınızı kolaylaştıran bununla birlikte zaman tasarrufu da sağlayan EFT işlemini ister bilgisayar’ınızdan, ister tablet ya da cep telefonunuzdan yapabilir ve bankada geçireceğiniz zamanı kendinize ve sevdiklerinize ayırabilirsiniz.

YORUM GÖNDER