EFT Nasıl Yapılır ?

İş & Finans

13370 yorum

EFT Nasıl Yapılır ?

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerden biri olan EFT (Elektronik Fon Transferi) Nasıl Yapılır ? EFT ve Banka Havalesi arasındaki fark nedir?

Değişen şartlara ve durumlara göre bütün insanlar bankaları yoğunlukla kullanmaktadırlar. Maaş çekme, kredi sağlama, kendinize bir hesap açarak paranızı bankaya yatırma, başka hesaba para yatırma gibi birçok eylemi bankalar aracılığıyla gösteriyoruz.

Özellikle para yatırıp çekme başka hesaba para yatırma konusunda birçok farklı yöntemleri vardır.  Özellikle farklı bankalar arasındaki para gönderme işlemlerinde EFT denilen yöntem kullanılmaktadır.

Havale ve EFT Arasındaki Fark

Para transferinde kullanılan bir diğer yöntemde havaledir. Fakat havale denilen yöntem EFT den farklı olarak aynı bankalar arasındaki para transferinde kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama kendinize ait bir hesaptan göndermek istediğiniz kişinin hesap numarası girilerek yapılmaktadır.

Eft İşlemi Gerçekleştirmek için Bazı Detaylar

Aynı bankalar üzerinden para aktarımının daha kolay bir yöntem olmasına karşılık Elektronik Fon Transferi farklı bankalar arasındaki para transferi denilen bu uygulamada bir den çok aşama kullanılarak aktarım gerçekleştirilmektedir. Genellikle internet şubelerinden, yerel bankalardan, mobil şubelerinden yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlarınız üzerinden de bu uygulamayı daha pratik yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işlemi gerçekleştirilirken IBAN numarası denilen numara ya da hesap numarasıyla yapılabilmektedir. IBAN numarası size ait kartta bulunan bir numaradır. Bu numarayı bankalardan, ATMler den ya da telefon bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Iban numarasını girdikten sonra sırayla şu işlemleri yapmalısınız: Önce alıcının adını soyadını yazmalı, gönderilecek tutar ve açıklamayı da yaptıktan sonra paranızı istediğiniz hesaba aktarabilirsiniz. Böylece EFT nasıl yapılır? Konusunda kafanızdaki soru işaretlerini kolayca sonlandırabilirsiniz.

EFT’nin gerçekleştirildiği bir diğer yöntemde hesap numarası ile gerçekleştirilen işlemlerdir. Eğer parayı aktaracağınız kişinin Iban numarasını bilmiyorsanız göndereceğiniz kişinin hesap numarası varsa onun aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanacağınız işlemlerde de sırasıyla: Alıcıya ait şube numarası, alıcı hesap numarası, alıcı adı ve soyadı ardından da gönderilecek miktar girilir ve gönderme işlemi gerçekleştirilir.

Eft Saatleri

Her bankanın EFT işlemi elli saatler arasında gerçekleşmektedir ve bankadan bankaya da değişmektedir. Eğer bu işlemi kullanacaksanız kullanacağınız bankaların EFT işlem saatlerini de iyice öğrenmelisiniz. EFT işlemi bütün bankalarda hafta içi uygulanmaktadır. Bankanızın işlemi gerçekleştireceği saat dilimlerinde işleminizi yaptıysanız 10-15 dakika arasında paranız karşı tarafın hesabına aktarılmış olacaktır.

EFT Ücretli midir ?

EFT işlemi gerçekleştirilirken göndericiden belli miktar para kesimi yapılmaktadır. Bu kesim işlemi her bankanın kendi yönetmeliğine göre belli oranlarda belirtilmiş ve genellikle 2,5 TL ile 5 TL arasında değişmektedir.

YORUM GÖNDER