Emekliler çift emekli maaşı nasıl alabilir ?

Devlet & Politika

11070 yorum

Emekliler çift emekli maaşı nasıl alabilir ?

Çift emekli maaşı nasıl alınır, çift emekli maaşı başvurusu hakkında bilgiler, çift emekli maaşı almak için yaş sınır nedir ?

Son çıkan haberlere göre, emekliler çift maaş alacaklar. Esnaf (bağkur) emeklilerinin maaşlarında da artış olacak. Peki bu nasıl mümkün olacak? Müracaat edilmesi gereken bir husus var mı?

Emeklilere 100 TL zam yapılacağı haberlerinin ardından, talep doğrultusunda isteğe bağlı ikinci emeklilik yapılacağı duyuruldu. Emeklilerin, çift emekli maaşlarını hemen alabilmeri için, 56 yaşını doldurmuş olmaları ve emeklilik sisteminden veya kişisel varlığından birikimi olması gerekmektedir.

56 Yaş Üzerindeki Emekliler Çift Maaşı Nasıl Alabilecekler?

56 yaş üzerindeki emekliler tek prim karşılığında yani bir kereye mahsus toplu para yatırdıkları taktirde kısa süre içinde maaşlarını almaya başlayabilecekler. Maaş ödemeleri talep kapsamında 5 yıl ertelenebilecek.

Para kaynağı araştırılmayacak; Bu kapsamda 56 yaş üzerindeki emekliler, emeklilik sistemindeki birikimi, şahsi birikimleri, gayrimenkul alanından doğacak gelirler, mirastan ötürü elde edilmiş geliri kaynak olarak gösterebilecekler.

Ne kadar maaş alabileceğim; Bu kapsamda basit bir hesaplama yöntemi belirtmek gerekirse, 500 000 TL ön ödeme (prim) kapsamında 1000 TL, 50 TL ön ödeme (prim) kapsamında 200 TL gibi bir maaş bağlanabilecektir. Tabi bu rakamlar kesinleşmemiştir. Çalışmalar netleştiği an itibariyle sizlere bilgi sunacağız.

Emekliler Çift Maaşlar alabilmeri için başvuru yapılması gereken kurumlar henüz netleştirilmemiştir. Fakat özel sigorta ve emeklilik şirketleri aracılığıyla yapılacağı kesin olarak belirlenmiştir. Çalışmalar tam olarak bittiği anda bu konudaki net bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sistem 1 Ekim 2015 tarihinde başlayacağı belirtilmiştir.

56 Yaş Altındaki Vatandaşlar Çift Emekli Maaş Başvurularını Nasıl Yapacaklar?

56 yaş altındaki vatandaşlarda sistemden hemen yararlanabilecekler. Sistemin getirdiği avantajlar arasında 56 yaşa üzerindekilere ömür boyu şartı varken, 56 yaş üzerine ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Emekli maaşlarının alınacağı süreyi ve zamanı vatandaşalar kendileri belirleyebilecekler. Örneğin 45 – 55 arasında maaş başvurusu yapabilir veya 60 yaşından sonra ömür boyu maaş isteğinde bulunabilirler. Maaşların hangi aralıklara ödeneceği, başvuru esnasında belirlenebilecek. Bu zaman aralığı aylık, 3 – 6 aylık veya yıllık olarak ödenebilecek. İsteyenler maaşlarını erteleyip, daha fazla gelir elde edebilecekler. Erteleme en fazla 5 yıl olabilecek.

İsteyen Ayrılabilecek !

Çift emeklilik sisteminden, isteyenler rahatlıkla ayrılabilecek. Fakat almış oldukları maaşlar ve anlaşma sağlanan şirketlerin belirlediği unsurlar kesintiye uğrayacaktır.

Vefat Halinde emeklinin varisleri, sigorta şirketinin belirtmiş olduğu bildirimler esas alınarak hak sahiplerine ödeme gerçekleştirebilecektir.

YORUM GÖNDER