Emlak vergisi nereye ve ne zaman ödenir ?

İş & Finans

9200 yorum

Emlak vergisi nereye ve ne zaman ödenir ?

Emlak vergisi ne zaman ödenir, emlak vergisi nereye ödenir, emlak vergisinden kimler muaftır? Emlak vergisi ne zaman ödenir ?

Gayrimenkul yatırımı yapan ve gayrimenkullerini kiraya veren kişiler kira geliri elde ettiği için belli dönemlerde emlak vergisi ödemek durumundadır. Peki emlak vergisi ne zaman ödenir ?

Emlak vergisi özellikle belediyeler için önemli bir gelir kaynağıdır. Eskilerden bu yana mükelleflerden tahsil edilen emlak vergisi kira geliri sahiplerince belli zaman dilimlerinde yasalara göre ödenmek zorundadır.

Türkiye’de 25 Miyondan fazla emlak vergisi mükellefi olduğu varsayılmaktadır. Bu sayıya göre emlak vergisi bir çok kişiyi ilgilendiriyor.

Emlak vergisi gayrimenkulun bağlı olduğu belediyelere ödenmektedir. Emlağın bağlı olduğu belediyeden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Örneğin Eskişehir’de ikamet ediyorsunuz ve İstanbul’da bir gayrimenkulünüz bulunuyor. Bu durumda İstanbul’da bulunan konutunuz için emlak verginizi emlağın bağlı olduğunu belediyenin posta çeki hesabına hesabına yatırarak ödemeniz mümkündür. Tabi ki bu işlemler Gelir İdaresi Bağkanlığının web sitesinden de online olarak rahatlıkla yapılabiliyor.

Emlak vergisi, her yıl mükellefler tarafından düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Yine emlak vergisi her yıl iki dönemde ödenebilir.

Emekliler, geliri olmayan kişiler, şehit yakınları, dul ve yetimlerin 200 m2’yi geçmeyen taşınmazları emlak vergisinden muaftır.

YORUM GÖNDER