Emzirme ödeneği kimlere verilir ?

Devlet & Politika

2910 yorum

Emzirme ödeneği kimlere verilir ?

Emzirme ödeneği kimlere verilir, memurlar emzirme ödeneğinden yararlanabilir mi, bebek için süt parası kimler alabilir ?

Süt Parası olarak bilinen emzirme ödeneği yeni çocuğu olanlara devlet tarafından destek amaçlı olarak sağlanmaktadır. Bu 5510 sayılı kanunun 16. maddesinde detaylı olarak belirtilmiştir.

Bu kanunda yer alan maddeye göre eşi sigortalı olmayan erkeğe eşinin doğum yapması durumunda ya da annelik sigortası yapılmamış kadınlara verilmektedir. Bu yardım süt parası olarak tanımlanmış ve yeni çocuğu olan ebeveynlere yardım amaçlı verilmektedir. Bu ödenek 2013 yılında 94 TLiken 2014 yılında 103 TL olarak ebeveynlere sağlanmıştır.

Emzirme ödeneğinden daha önce memur olarak görev yapmış kişiler yararlanamıyor. Emzirme ödeneği yani süt parası çocuk doğduktan sonra 6 ay devamlı olarak sağlanmaktadır. Emzirme ödeneğinden yararlanmak için gerekli dilekçeler ile SGK birimlerine başvurmanız yeterlidir.

Başvuru yapmanızın ardından 2 gün içinde SGK tarafınıza dönüş yapacaktır. Bunların yanı sıra emzirme ödeneği ailelere sadece 1 defa verilebilir. Tekrar belirtmek gerekirse memurlar emzirme ödeneğinden yararlanamıyor.

Emzirme Ödeneği; bebeğin yaşadığının doğum belgesi ile belgelenmesi ön koşulu ile yapılır ve başvurma süresi yoktur.

YORUM GÖNDER