Endorfin Seviyesi Doğal Yollarla Artırma

Sağlık & Fitness

33730 yorum

Endorfin Seviyesi Doğal Yollarla Artırma

Endorfin hormonu seviyesine doğal yollarla artırmak mümkün mü ? Endorfin hormununun işlevi nedir ve doğal yollarla artırmak için neler yapılabilir ?

Endorfin hormonu, beyinden salgılanan, mutlulukhormonu olarak da adlandırılan, acı gibi durumlarda vücudun bu durumla baş etmesini sağlayan hormondur.

Endorfin Hormonunun İşlevi

Endorfin hormonu, mutluluk hormonu olarak adlandırılan salgılardan biridir. Endorfin hormonu sadece beyinden salgılanmaktadır. Bu hormon, vücut ihtiyaç duyduğunda fazla salgılanmaktadır ancak her zaman durum böyle olmamaktadır.

Endorfinin kimyasal yapısı morfin ile benzerlik göstermektedir ancak bu hormon morfinden kat kat güçlüdür. Acıyı dindirmeye yardımcı olduğu için morfine benzeyen endorfin, mutluluk hissi de vermektedir. Kimyasal uyuşturucudan uzak durmak son derece önemlidir.

Endorfin, sinir hücreleri arasında elektrik sinyalleri taşımakla görevli olan hormonlardan biridir. Bu konuda en önemli hormon olan endorfin, beynin işleyişi bakımından da önemli hormonlar arasında yer almaktadır.

Endorfin hormonu genellikle hazla ilişkilendirilmektedir ancak araştırmalar sonucunda endorfinin birincil tetikleyicilerinin stres ve acı olduğu anlaşılmıştır.  Endorfin beyindeki özel bölgeye erişirse haz ve mutluluk açığa çıkmaya başlar.

Endorfin salgılanmasında sorun olması durumunda kişi çok fazla acı çekmektedir. Bu acı, fiziksel olduğu gibi psikolojik de olabilmektedir. Bu durumda endorfin salgılanmasının önemi de ortaya çıkmaktadır.

Endorfin hormonu çok fazla salgılandığında öfkeye de neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çok nadiren de olsa fazla endorfin salgılanması obsesif-kompulsif bozukluğa sebep olabilir. Verdiğiniz tepkiler beynin sağladığı endorfin oranına bağlıdır.

Endorfini Doğal Yollarla Arttırma

Endorfini doğal yollarla arttırmak son derece önemlidir çünkü bu hormonu doğal yollarla arttıramayan kişiler uyuşturucuya meyletmektedir. Bu büyük sorunun çözümü için bazı yöntemler uygulanabilmektedir.

Endorfin salgısını doğal yollarla arttırmak için aşık olmak son derece önemlidir. Aşık olduğunuz dönemlerde kendinizi aşırı mutlu hissetmenizin en önemli nedeni, salgıladığınız endorfin oranının yükselmesidir.

Endorfini doğal yollarla yükseltmenin diğer bir yolu da çikolata tüketmektir. Yapılan araştırmalara göre birçok insan, çikolata yediklerinde endorfin salgısı artmakta ve daha mutlu hissetmektedirler. Bunun yanı sıra baharatlı yiyecekler de aynı etkiyi yapabilmektedir.

Endorfin salgısını doğal olarak arttırma konusunda egzersiz yapmak da önemlidir. Yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz yapmak endorfin düzeyini yükseltmektedir ve fayda sağlamaktadır.

Endorfin hormonu konusunda ekstrem sporlar da önemli bir yer edinmektedir. Kayakparaşütle atlama gibi sporlar vücuttaki endorfin salgısını arttırmaktadır. Bu sporlara duyulan bağlılığın endorfin salgısından kaynaklandığı da tahmin edilmektedir.

Endorfin hormonu, hem fiziksel hem de psikolojik anlamda son derece önemlidir. Bu önemli hormonun seviyesini arttırarak daha mutlu bir yaşam sürmek mümkündür. Bunun için düzenli, hareketli bir hayat yaşamak, gerektiği noktada uzaman desteği almak son derece önemlidir ve sosyal hayatı da doğrudan etkilemektedir.

YORUM GÖNDER