Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

9590 yorum

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir ?

Özellikle spor yapan kişilerin sıklıkla tükettiği enerji içeceklerinin zararları nelerdir ? Enerji içeceklerinin zararları hakkında bilgiler...

Son yılların en meşhur içeceklerinden biri haline gelen enerji içecekleri oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Birçok markette ve spor salonunda rahatlıkla bulunan enerji içecekleri enerji verdiği düşünülerek tüketilmektedir.  Özellikle spor yapan kişilerin sürekli içtiği bu içecekler insanı daha enerjik bir yapıda olmasına neden olur. Ancak enerji içeceklerinin bu enerji takviyesi ne yazık ki geçicidir. Enerji içeceklerinin içeriğinde birçok madde bulunmaktadır. Bu maddeler insan vücuduna anlık doping etkisi verirken, zamanla organların tahribatına da yol açabilmektedir.  Bu yüzden enerji içeceklerinde doğru şekilde tüketilmesi büyük önem taşımaktadır. Sonuç itibariyle vücudunuza dışarıdan doğal olmayan bir enerji yüklüyorsunuz. Dayanıklılığı ve gücünüzü toplamak için içilen bu içecekleri ne kadar doğru kullanırsanız vücudunuza yararı o kadar fazla olur.

Enerji içeceklerinin içeriğinde bulunan maddelerin başında amino asit, kafein, taurin, guarana gibi insan vücudunu harekete geçiren maddelerdir.  Bu maddeler vücuda girer girmez kişide farklılık yaratmaktadır. Ancak bu maddeler vücudu uyardığı kadar da rahatsız edicide olabilir. Mesela kafeine baktığımızda fazlası kalp çarpıntısına yol açabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Enerji içeceklerinin zararları nelerdir, bilmeden tüketiyoruz oysa dikkatli kullanılmadığında ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Enerji içecekleri yaşam kaybına da yol açabilmektedir. Bu yüzden enerji içeceklerinin zararları nelerdir, bilgilenip, kullanımlarında dikkatli olmakta yarar vardır. Masum sanılan bir şişe içecek ölümünüze yol açmadan kontrollü bir şekilde kullanınız.

Artık birçok enerji içeceği mahalle bakkallarında bile satılmaktadır. Enerji içecekleriyle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları halkı ciddi olarak uyarıyor.  Sürekli olarak enerji içecekleri tüketen insanlarda bağışıklık sistemi büyük ölçüde zarara görüyor. Bilindiği gibi bağışıklık sistemi vücut için çok önemlidir. Bağışıklığınız çöktüğünde sizin de hayata tutunmanız imkânsızdır. Bunun yanı sıra enerji içecekleri vücuda anlık bir güç katarken, öte yandan da beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak kişilerin sinir sistemini etkiliyor. Bunun yanı sıra ergenliğe ulaşmamış çocukların kullanımında hormon dengelerini altüst etmektedir.  Enerji içecekleri aynı zamanda vücudumuz için hayati değer taşıyan suyun kaybına yol açmaktadır. Ayrıca bu tarz içecekler ne yazık ki bağımlılığa sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre enerji içeceklerinin alkolle eş değer olduğu saptanmıştır.

Elbette ki enerji içeceklerini herkes tüketmemelidir. Özellikle çocuklarda enerji içecekleri oldukça sakıncalıdır.  Bunun ya birlikte hamile bayanların enerji içecekleri tüketmemesi gerekir. Kronik hastalıklar bulunan örneğin kalp, tansiyon, şeker gibi hastaların enerji içeceklerini tüketmesi oldukça yanlıştır. Enerji içeceklerini spor eğitmenlerinin tavsiyesi ile sadece sporcuların kullanması oldukça doğru bir yaklaşımdır.

YORUM GÖNDER