Etkili Sunum Hazırlamak

İş & Finans

8040 yorum

Etkili Sunum Hazırlamak

Sunum, birden çok yeteneğin aynı anda kullanılmasını gerektiren bir faaliyet olduğu için etkili hazırlanmış bir sunum izleyenleri derinden etkileyecektir. Sunum belli bir konuda  hazırlanmış verileri yazılı, görsel, dijital ve sözlü olarak izleyicilere aktarılmasıdır. Etkili sunumda amaç, bilgileri dinleyicilere saygılı, etkili, keyifli ve bilgilendirici şekilde sunmaktır. Etkili bir sunumda sunucunun sorması ve yanıtlaması gereken bazı sorular vardır. Bunlar; Hangi bilgiler? nasıl? Neden? Kimlere? Ne kadar sürede? Hangi vasıtalarla? Bu sorulara verilecek doğru yanıtlar kişinin yetenekleri ile yoğrularak dinleyicilere aktarıldığında gayet iyi sonuçlar alınacaktır.

Sunum hazırlanırken 3 temel aşama vardır Bunlar;

  • Hazırlık Organizasyon ve Planlama
  • Sunum ve Etkileşim
  • Özet ve Geri Besleme

Hazırlık Aşaması: Bu aşamada sunumla ilgili mesajları doğru aktarmak için çeşitli hazırlıklar yapılmalıdır. Sunumda verilecek bilgiler ne az ne de çok olmamak üzere planlanmalıdır. İyi bir hazırlık yapılmalı sunuma sunum öncesinde çalışılmalıdır. Sunum yaparken ne söyleyeceğini bilen sunucular, takılmazlar heyecanlanmazlar. Ne diyeceğini hangi bilgiyi ne zaman sunacağını bilen sunucu  izleyenleri kontrol altında tutar. Hazırlık esnasında  3 ana noktaya özen gösterilmelidir. İçerik, Amaç ve Organizasyondur. İçerik  konusunda doğru, kısa ama etkili sözler seçmelisiniz. Amacınızı iyi belirlemeniz ve sunumunuzun amacınıza hizmet etmesi gerekir. Organizasyonda ise giriş gelişme sonuç ilkelerine bağlı kalarak sunumunuzu görsellerle ve diğer unsurlarla destekleyerek izleyenleri etkileyebilirsiniz.

Sunum ve Etkileşim: Sunum esnasında tamamen doğal olmanız, izleyenlerin gözlerine bakmanız, insanları sıkmadan kısa bilgilerle konuşmanız güleryüzlü olmanız gerekir. Gereksiz şakalardan uzak durmanız doğaçlama davranmanız son derece önemlidir.  Vücut dilinizi iyi kullanmalı küstah sözlerden, ukala tavırlardan kaçınmalı, herkese kimliklerine uygun hitap etmelisiniz. Sunum esnasında amacınızı insanlara merak ettirirseniz insanları sizi canla başla dinleyecektir. Sunumun sonunda etkileyici bir kapanış yapmanız son derece önemlidir. Etkili bir kapanış akılda kalır. “Steve Jobs” Her “Apple” sunumunun sonunda bir şey daha… diyerek etkili bir cümle söyleyip bütün alkışları toplardı.

Özet ve Geri Besleme: Sunum sonunda, söylediklerinizin ne kadar anlaşıldığını analamanız için geri dönüşler almanız önemlidir. Geri dönüşleri güçlendirmek içinse özet kısmı sunum sonunda mutlaka yapılmalıdır. Özet kısmı sunumda bazı noktaları kaçıranlar için bilgi tazeleme anlamına gelir. Sonuç kısmında verilen bilgiler detaylı olmamalıdır. Sadece öz bilgi verilmelidir. Sunum sonunda sunumunuz ile ilgili insanların fikirlerini değer vermelisiniz. Çünkü sunumdan sonara aldığınız geri dönüşler size hatalarınızı görme fırsatı verecektir.

YORUM GÖNDER