Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri

Ev & Yaşam

9320 yorum

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri

Ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir ? Renk ve ışık, evlerimizin havasını, ferahlığını, yaşama tarzımızı ve en önemlisi ruh halimizi etkileyen...

Tabi tüm bunların yanı sıra evlerimizin görselliğini, mobilya ve diğer eşyalarımızın nasıl göründüğünü de doğrudan etkiler. Doğru seçilmiş renklerle yapılan boya işlemi, doğru seçilmiş mobilya ve eşya renkleri ile birleştiğinde ortaya geniş, ferah, içinde yaşayan insanları dinlendiren, mutluklarına katkı sağlayan bir ev çıkar.

Hepimiz sevdiğimiz renkleri ön plana çıkaran boyama işlemleri yapmak isteriz. Ama her renk her odaya uyum sağlamaz. Ama canlı ve her an insanın dikkatini çekecek renklerin yatak odasında kullanılması çok da fazla tavsiye edilmez. Aksine yatak odasında dinlendirici, sakinleştirici ve rahatlatan renklerin kullanılması doğru bir seçim olur. Salonda veya oturma odasında soğuk bir etki bırakan mavi, yeşil veya gri renkler, yatak odasında rahatça kullanılabilir. Yatak odasında kullanılan boya ve eşyaların renkleri dinlendirmelidir. Sabah gözlerinizi açtığınızda, gözler odanın tamamında, perde, duvara, oradan aydınlatmalara kadar her tarafı yorulmadan ve ayrıntılar takılmadan dolaşabilmelidir.

  • Kırmızı renk, kişiyi canlı tutar. Çalışma isteğini artırır. Yatak odasında kullanılacak olan kırmızı, diğer renklerle yumuşatılmalıdır.
  • Sarı mutluluk ve mutluluk hissini tetikler.
  • Yeşil yatak odalarında en çok kullanılan renklerdendir. Dinlendiricidir. Ayrıca serinlik hissi verir ve odaya doğalmış hissi verir.
  • Açık mavi soğukluk hissi vermesinin yanı sıra dinlendirici ve sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kullanıldığı mekâna genişlik ve ferahlık hissi verir.
  • Beyaz kullanıldığı mekânlarda mobilyaları daha güzel ve olduklarından daha iyi gösterir. Küçük ve ışık almayan odalarda, özellikle de yatak odalarında kullanılabilir.
  • Oturma odaları evlerin en çok kullanılan bölümleridir. Bu nedenle buralarda kullanılacak olan mavi, turkuaz, morun açık tonları, açık yeşil ve tonları, rahatlık, sükûnet, dinlendirme gibi etkileri oturma odalarına en çok yakışan renklerdir.
  • Mutfaklar beslenme ile ilgili faaliyetlerin yapıldığı alanlardır. Mutfaklarda tabiatı, yeşilliği çağrıştıran, güven ve huzur hissi veren yeşil, sarı ve bu renklerin tonlarını seçerek mutfağınızda hoş ve farklı bir hava oluşturabilirsiniz.
  • Evinizin dekorasyon, boya ve eşyalarını seçerken renkler konusunda unutmamanız gereke nen önemli kural “Seçilen renkler parlak ve aşırı canlı tonlarda seçilirse uzun süre bakıldığında yorucu olacağını unutmamak gerekir.”

YORUM GÖNDER