Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir ?

Devlet & Politika

22321 yorum

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir ?

Ev hanımları için emeklilik şartları nelerdir? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları çalışmadan emekli olabilir mi?

Sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası ve çekirdek ailenin temeli olan ailenin ağır işçisi konumunda olan ev hanımlarının en büyük sorunu, yıllarca emek verdikleri, sürekli olarak çalıştıkları halde ilerleyen yıllarda emekli olamamaları ve buna bağlı olarak da emekli maaşı alamamalarıdır. Ama artık ev hanımları da yıllarca çalışmalarının karşılığını alabilecek ve dilerlerse emekli olup, belirli bir emekli maaşına sahip olabilecekler. Ev hanımı herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyorsa, 18 yaşını doldurmuşsa, daha önceden sigortalı olduğu işi dolayısıyla maaş almıyorsa ve Türkiye’ de oturuyorsa isteğe bağlı sigortalı olmaları için gerekli şartları taşıyor demektir. Yani isteğe bağlı sigortalı olabilir, belirli bir primi yatırır ve gerekli olan gün sayısını tamamlarsa emekli maaşı almaya hak kazanır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

Zorunlu sigorta kapsamına girmeyen, bir ayda 30 günden daha az çalışan veya tam gün çalışmayan, malullük, ölüm, yaşlılık ve genel sağlık sigorta primlerini kendisi ödeyerek, emeklilik için gerekli prim ödemesini ve gün sayısını tamamlamaya imkân veren sigortaya “İsteğe Bağlı Sigorta” denir.

İsteğe Bağlı Sigortalı olmak İçin Yapılması Gerekenler?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen ev hanımının yapması gereken ilk iş Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin ekinde bulunan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurarak, ikamet ettiği yerdeki SGK İl Müdürlüğüne / SGK Merkezine müracaat etmektir. Ev hanımının SGK İl Müdürlüğüne dilekçesini vermesini takip eden günden itibaren, dilekçenin kurumca işleme alınması ile birlikte sigortalılığı başlar.

Prim Ödemesi

İsteğe bağlı sigortanın prim ödemesi 5510 S.K. / 82. mad. göre prim ödemeye esas gelirin alt sınır ve üst sınır arasındaki gelirin sigortalı tarafından beyan edilen prime esas gelirin % 32 sidir. Prime esas gelirde alt sınır brüt asgari ücretin % 32 sidir. Bu primin % 20 si malullük / yaşlılık / ölüm sigorta primi ve %12 si de sağlık primidir. Unutmamak gerekir ki isteğe bağlı sigortalı olan, bakmakla yükümlü olunan kişilerden olsa bile genel sağlık sigortalısı olarak kabul edilir. Bu nedenle genel sağlık sigorta primini ödemekle yükümlüdür. İsteğe bağlı sigorta primleri de, zorunlu sigorta primleri gibi işleme tabi tutulur, bu nedenle sigorta primleri düzenli olarak ödenmek zorundadır. İsteğe bağlı sigorta başlatıldığı andan itibaren en geç 12 ay içinde gecikme zammı ve cezasıyla birlikte prim ödenmeyen günler sigorta süresinden sayılmaz. Sigorta primlerinin ödenmemeye devam edilmesi halinde, önceden ödenmiş primler isteğe bağlı sigortaya müracaat edene iade edilir ve sigortalılığı sonlandırılır.

İsteğe Bağlı Sigortalılığın Sona Ermesi

İsteğe bağlı sigortalılığın sona erdirilmesi üç şekilde olur. 1- İsteğe bağlı sigortalılığı sona erdirmek için dilekçe verilmesi halinde, ödenmiş primin son gününü takip eden günden itibaren sigortalılık sona erer. 2- Aylığa hak kazananlardan, emekli maaşı talebinde bulunmaları halinde 3- isteğe bağlı sigortalının ölümü halinde sigortalılık sona erer.

Dikkat

Genellikle yapılan bir uygulama ile ev hanımlarının emekli olabilmesi ve emekli maaşı alabilmesi için; herhangi bir iş yerinde çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilmesi uygulaması yasal olarak suçtur. Tespiti halinde kişinin sigortalılığı iptal edilir ve yasal işlem başlatılır.

Yorumlar

  1. Author

    Merhaba benim icin cevap yazmanizi rica ediyorum ben 56 yasindayim.Hic ssk yok baslangicimda yok pirim ödersem.Yasdan emeklı olabilirmiyim kac yadinda olurum 2 cocug var tesekler Ve ya daha kisa yolu varmi.

YORUM GÖNDER