Ev Kiralarken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin !

İş & Finans

9740 yorum

Ev Kiralarken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin !

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli ? Sahibinden ya da emlakçıdan ev kiralarken bunlara mutlaka dikkat edin !

Ev kiraladıktan sonra sorunlar yaşanmaması için bazı adımlar vardır. Bunlardan ilki ilanın doğruluğunu saptamaktır.  Ev ilanlarının doğru olup olmadığını anlamak için ilanları çok iyi bir şekilde incelemek gerekir. Buna ek olarak kontrat ve depozito bilgileri de kontrol edilmelidir. Evin konumu ve içindeki eksiklikler göz önünde bulundurulmalıdır.  Daha sonrasında sorun yaşanmaması için bütün bu işlemlerin ev sahibi ile yapılması gereklidir.

Evin Görülmesi

Kiralık ilanları internetten de takip edilebilir.  Bazı kişiler internette gördükleri evlerin kiralanabilir bir ev olup olmadıkları hakkında tereddüt yaşayabilirler. Bu yüzden bu evlerin mutlaka gündüz gözüyle gidilip incelenmesi gereklidir. Evin çevresindeki alanlar, mahallesi, balkonu, kat sayısı, komşuları da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Evi gezip görme, etrafını keşfetme işlemi de ev sahibesiyle yapılmalıdır. Eksiklikler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kira Kontratının Özellikleri

Kiracı ile ev sahibi arasında kontratlar sebebiyle sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden devlet, bu ilişkileri yasal bir düzene koymuştur. Kira artışı ve kontrattaki maddelerin hepsi yasaya uygun olmalıdır. Evi kiralayacak kişilerin sözleşmedeki maddeleri dikkate almaları gereklidir.

Yıllık artış miktarı ve yüzdesi hesaplanmalıdır. Ayrıca  %15 in üzerinde  artış yapılmadığına dikkat edilmelidir. Bununla beraber depozito fiyatı, kira ödeme zamanı, apartman aidatı ve evin içinde olan olan eşyaların neler olduğuna, kontratta yer alıp alınmadığına bakılmalıdır. Böylelikle ani değişiklikler yaşanmamış olur. Kiracı ile ev sahibinin ıslak imzası kontratın üzerinde bulunmalıdır.

Temel Eşyaların Sağlamlığı Kontrol Edilmelidir

Lavabo, klozet, kombi, şofben ve elektrik sisteminin çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Çünkü bozulmuş olabilir, bunun önüne geçilmelidir. Evi kiralayacak olan kişinin bunları söylemeleri gerekir. Kiracı, arızaların masraflarını kendisi ödeyecek ise, yapılan işlemlerin makbuzunu ev sahibine bildirmelidir.

Kiranın Ödenme Zamanı

Ev sahipleri, 3 ay peş peşe kira alamazsa, o kişiyi evden çıkarma hakkı vardır. Bu sebeple kiranın zamanında gecikmeden ödenmesine özen gösterilmelidir. Ödemelerde zorluk çıkmaması için kira ödeme günlerinin maaş günlerine getirilmesi gerekir.

YORUM GÖNDER