Ev Sahibinin Hakları Nelerdir ?

İş & Finans

16211 yorum

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir ?

Ev sahibinin hakları nedir ve nelerdir, kira sözleşmesinde ev sahibinin hakları neler, ev sahiplerinin yasal hakları ve sorumlulukları...

Ev sahibi hakları ev sahibi ile kiracı arasında karşılıklı hak ve sorumlulukları ifade eden haklar anlamına gelmektedir.  Belirlenen ve tanınan hak ve sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda taraflar kanuni yollarla sorunlarına çözüm arayabiliyorlar. 2012’ de yürürlüğe giren kanunla ev sahibi hakları kanunlaştırılmıştır.

Bu kanunda öne çıkan durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Ev sahibi kiracısıyla ilgili herhangi olumsuz bir durum olduğunu tespit ederse bu durumun yasal yoldan ihtarname göndererek giderilmesini kiracıdan isteme hakkı var. Böylece ev sahibini mağdur olabileceği bir durumda yasal yoldan mağduriyetinin giderilmesi sağlanıyor.
  2. Çeşitli zaruri durumlarda mesela kiracının kirayı ödememesi, ev sahibinin veya birinci derecede yakınlarının kiralanmış olan eve ihtiyaçları olması, kiracının eve girerken tahliye taahhüdü imzalamış olabilir. Bunun dışında, evin satılmış olması ve yeni sahibinin eve ihtiyacı olması, evde zorunlu sebeplerle tadilat yapılacağından o süre zarfında evin kullanılamayacak durumda olması gibi sebeplerden ev sahibi kiracının evi boşaltmasını isteyebiliyor.
  3. Kiracı evde kendi zevkine göre ihtiyaç dışı bir değişiklik yapmak isterse bunun bedelini ev sahibinden talep edemiyor. Bu madde birçok yerde ev sahibi ile kiracı arasında muhalefet oluşturmuş kiracı ev sahibinden habersiz yaptığı ev harcamalarını kiraya yansıtmasını talep etmiştir. Bu madde ile ev sahibi kendi isteği dışında eve yapılan harcamaları kiraya yansıtmak zorunda kalmıyor.
  4. Ev sahibi ve kiracı arasında kira artış dönemlerinde bir anlaşmazlık yaşanırsa, ev sahibi kira tespit davası açabiliyor. Tabi bu davayı açabilmesi için evin değerinde bir artış olması gerekiyor. Okula, alışveriş merkezine, otobüs, metro, gar gibi toplu taşıma duraklarına yakınlık, park yapılması, yol geçmesi gibi durumlar evin değerini arttırabilecek durumlardır. Bu durumları öngöremeyen anlaşma tarafları sonradan oluşan değişikleri bu madde ile güncelleyerek çözüm üretebiliyorlar.
  5. Kiracının eve zarar vermesi, komşularıyla iyi geçinmemesi, gürültü ve saygısızlık yapması gibi durumlar ev sahibini kiracıyı tahliye etmesine imkân veriyor. Bu durumda ev sahibi kiracısından evi boşaltmasını isteyebilir.
  6. Kiracı evi teslim aldığı gibi bırakmak zorundadır. Eğer eve zarar vermişse bunun için ev sahibi tazminat davası açabilir. Bu madde ile eşyalı ev kiraya veren sahiplerinin yaşadığı mağduriyet de çözüme kavuşturulmuş olup birçok kez tartışmaya yol açan bu hukuki durum artık bu madde ile netlik kazanmış oluyor.
  7. Ev sahibi eğer isterse 10 senenin üzerinde süren kira sözleşmesi varsa hiçbir sebep göstermeksizin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedip kiracının çıkmasını isteyebilir.

Yorumlar

  1. Author

    Kiracım kirayı annştığımızgibi artırmıyor veyatırırken bankaya masrafı benden kestiriyor evin boya cila mafetmiş cikarken tuttuğu gibi bakim yapmak zorundamı bilgilendirirseniz sevinirim e posta adresi bilmiyorum burda yayinlarsanız okurum

YORUM GÖNDER