Evde Isı Kaybını Önlemek için Tavsiyeler

Ev & Yaşam

54710 yorum

Evde Isı Kaybını Önlemek için Tavsiyeler

Isı kaybını önlemek için neler yapılır ? Evde ısı kaybını önlemek için yapılması gerekenler nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da...

Kış yaklaşırken ısı tasarrufu nasıl yapılır? sorusu tekrar akıllardaki yerini aldı. Bu konuda uzmanlar neleri tavsiye ediyor? İşte uzmanlardan evde ısı kaybını önlemek için tavsiyeler:

1. Evde ısı kaybını önlemek için tavsiyelerin başında ısı yalıtımı yaptırmak geliyor. Binaların ya da ev ve işyerlerinin yalıtımlı kısımlarında ısı kayıpları yok denecek kadar çok az olurken, yalıtımsız kısımlarında, radyatör arkaları ve pencere kısımlarında ısı kayıpları aşırı derecede olmaktadır.

2. Binalarda, evlerde ve iş yerlerinde ısının %40’ı yalıtımsız dış duvar, %30’u pencere, %17’si dış kapılar, %7’si çatı ve %6’sı zeminden kaybedilmektedir.

3. Isınan hava yükseldiği için ısı, yapıların çatısından dışarıya kaçar. Bu yüzden ısı kaybını önlemek için önce çatı yalıtımının yapılması gerekir. Bu yalıtım evi battaniye ile sımsıkı örtmüşsünüz etkisi oluşturur. Dışarıdaki soğuk içeriye giremeyeceği gibi içeriden de dışarıya ısı kaçmaz. Yalıtım için kullanılan malzemelerin materyali cam yünü, plastik köpük gibi malzemelerden oluşur.

4. Isı kaybının olduğu diğer yerler ise pencereler ve kapılar… Isının dörtte biri de bu bölümlerden kaybolmaktadır. Bu konuda alınacak önlem çift cam veya ısıcam olan pencerelerden yaptırmak olacaktır. Böylece ısı kaybı yarı yarıya azalır. Ya da pencere ve kapıların kenarlarından olan hava akımını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanılabilir.

5. Radyatörlerden çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Buradaki ısı kaybını önlemek için ise duvara alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirmeniz yaralı olacaktır.

6. Isı kaybını önlemek için apartman giriş kapılarının çift veya otomatik kapanır olması merdiven boşluklarının ve böylece evinizin daha sıcak olmasına neden olacaktır.

7. Yapıların kuzey ve güney cephelerinde güneş ısısı nedeniyle sıcaklık farkı meydana gelmektedir. İç mekânın aşırı ısınması sonucu pencereleri açmayın, bunun yerine radyatör musluğunu kısın.

8. Ev alırken ve ya kiralarken ısı yalıtımı olan, güneş gören ve güney cephe evleri seçin.

9. Eğer ısınmak için soba tercih ediyorsanız sobaları üstten yakın. Ayrıca kömürü tam yakmaya özen gösterin.

10. Normal durumda LPG/doğalgazlı kombi/sobalarının mavi alevle yanması gerekir. Eğer sarı ve turuncu renk alev ile yanıyorsa eksik yanma var demektir. Bu da yakıt israfı olduğu anlamına gelir.

11. Radyatörlerde termostatik radyatör vanası kullanılması da tasarruf için önemlidir. Bu şekilde radyatör, oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince su dolaşımını keser ve odanın aşırı ısınmasını önlenerek enerji tasarrufu sağlar.

Evde ısı kaybını önlemek için tavsiyelerden bahsettik. Siz de bu tavsiyelere uyarak kışı daha az ödeyerek ve daha sıcak bir şekilde geçirebilirsiniz.

YORUM GÖNDER