Evimi Hangi Renk Boyamalıyım? Boya Markası Önerisi

Ev & Yaşam

348803 yorum

Evimi Hangi Renk Boyamalıyım? Boya Markası Önerisi

Ev boyamak için en çok tercih edilen ve en kaliteli boya markaları hangileridir ? En iyi boya markası hangisi ? Evimi hangi renk boyamalıyım ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Kış aylarının bitmesi ve ilkbahar aylarına girmemizle birlikte evini boyatarak yaza yepyeni ve termemiz bir ev dekorasyonuyla girmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Öncelikle evini boyatmak isteyenler ile evini boyayacaklar olarak iki gruba ayrıldığımızı belirtmeliyim. Çünkü ülkemizde ev boyasını gayet başarılı şekilde uygulayan ev erkekleri ve ev hanımları mevcut. Aslına bakılırsa boya yapmak zor bir iş değil. Fakat biraz yorucu olduğunu söyleyebilirim. Evini boyatmak isteyenlerin kafasına takılan 2 soru bulunmakta. Bunlardan biri evini hangi renkte boyayacağı diğeri ise hangi markaya ait boyayı satın almak istediğidir. Bu konulara sizler için tecrübeli boya ustalarıyla yaptığımız röportaj ve araştırmalar sonucu yararlı olabilecek bir makale hazırladık. Evini boyatmak isteyenler için oldukça faydalı olabilecek bu makalemizde yaza yepyeni bir renkle girmenizi sağlayacağız.

Hangi Marka Boya Kullanmalıyım?

Ülkemizde bulunan boya markalarından bazıları Marshall, DYO, Filli Boya, Polisan, Permolit gibi ünlü boya markaları mevcut. Bunların yanı sıra saymadığımız kalite ve duyulmuşluk olarak daha düşük boya markalarıda  mevcut. Boya markası seçmek ilk etapta zor gelebilir. En çok bilinen ve tercih edilen Marshall marka iç mekan boyalarına baktığımızda kalite olarak gayet tatmin edici. Fakat Marshall boyalar ve birkaç markada daha bulunan kendi içerisinde kaliteye göre alt ürünler sunulmuş. Örneğin Marshall’ın Marshall Fit, Marshall Dekorastif, Marshall Luxe gibi farklı modelleri bulunuyor. Aynı şekilde diğer markalarda da bu durum mevcut. Bunların fiyatlarıda oldukça değişken. Bunun sebebi boyanın kalitesidir. Genel olarak Marshall fiyatları piyasayla eş değer gibi. Fakat eğer Marshall’ın alt ürünleri olan Marshall Fit gibi modellerinide tercih edebilirsiniz. Bu boyalarda gayet kaliteli ve diğer ürünlerine göre tek eksisi kapatıcılık özelliğinin bir nebze az olması ki birkaç yılda bir boya yapılan bir evde yani evinizin duvarları çok kirli değilse ve daha önce yaptırdığınız iç mekan boyası kalitesiz değilse sorun yaşamazsınız. Bunun dışında DYO, Filli Boya, Polisan ve Permolit boya markalarıda gayet iyi ürünler üretmiş. Bunun dışındaki çin üretimi olan boya markalarını sağlık açısından önermediğimizi belirtmenin yanı sıra ekonomik olarak sıkıntınız yoksa kesinlikle yanına bile yaklaşmayın.

Silikonlu Boya mı? Plastik Boya mı?

Bildiğiniz gibi silikonlu boyalar avrupada yasaklandı. Avrupada silikonlu boyanın insanlara verdiği zarardan dolayı yasaklandığı açıklanmıştı. Fakat silikonlu boyaların silinebilir özelliği gerçekten güzel. Özellikle leke, is vb. durumlarda silinmesi güzel bir özellik. Plastik boyalarda ise tek eksi yani bir yerin kirlenmesi durumunda silemezsiniz. Bu durumda boya duvardan çıkabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda plastik boya eşyalarınıza sürülebilir. Kısacası boyanın kuruduktan sonra üzerine bulaşmamasını istiyor ve silinme özelliğini düşünüyorsanız silikonlu tercih etmekte fayda var. Silikonlu boya zararlı olsada boya yapıldıktan sonra o odada 1 hafta kadar kalmayarak ve güzelce havalandırarak bir nebze bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Evimi Hangi Renk Boyamalıyım?

Evinizi boyarken yapmanız gereken doğru rengi seçmektir. Artık eskisi gibi ana renkler moda değil. Yani koyu renklerin yerini ana renklerin açık tonları almış bulunuyor. Ay çekirdeği, damla sakızı, fil dişi vb. renkler moda olmaya başlayan renklerdir. Renk seçimi yaparken öncelikle koyu mavi, koyu pembe, yeşil gibi renklerin artık tercih edilmediği ve bu renklerin modalarının ortadan kalktığını belirtmeliyim. Sarı, pembe, mavi, yeşil gibi ana renklerin açık benzer tonları kullanılıyor. Bunuda misafir odası için koltuk renklerinize, yatak odası için yatak ve gardrop rengine, mutfak için mutfak eşyalarının rengine uyan bir renk seçebilirsiniz. Her odayı aynı renk yapacaksınız diye bir kayde de yok. Her odayı farklı renkte boyayabilirsiniz. Eğer daha az masraf olmasını istiyorsanız 2 renk seçerek bunların 15 litre yani 20 kg olan boylarını alırsanız daha avantajlı olacaktır. Boya kutusunun boyut ve ağırlığı arttıkça fiyatlarda daha avantajlı olmaktadır.

Yorumlar

 1. Author

  Merhaba Cemal bey Uzun yıllardır boya dekorasyonu üzerine çalışıyorum yeniliklere açık ve bir o kadarda merakliyim sizin probleminizle ilgili çözüm ürünleri oldukça fazladır. Ancak basit olan bir yöntem olan sentetik bazlı kapatan die adlandirdigimiz bir ürün var ancak kullanmadan önce tavan veya duvarlarda ki dışardan etki eden kufun nedenini tam anlamıyla kesmek gerekli mesela banyo tavanıni ele alırsak bir üst komsunuzun banyosundaki fayans derz dolgusu görevini kaybetmiş veya tesisatla ilgili bir problem varsa bunları gidermek gerekir. Sonrasında kuflenen bölgeyi iyice spatula ve zımpara gibi malWmelerle temizleyip sorunlu bölgeye kapatan ürününü fırça rulo yardımı ile surmelisiniZ kuruma saglandiginda sadece o bölgeye değil bütün tavana alçı astarı uygulayip iki kat boya ile tertemiz bi tavana kavuşmuş olursunuz saygilarimla...

  Author

  Ben kesinlikle filli boya ve polisanı öneriyorum diğer markaları (Marshall dahil) aldılarmı işi tutmuyorum.. Küf nem silinebilirlik sağlık vs bütün bu açılardan filli ve polisan diyorum. En çok tercih edilen boya ustasıyız ayrıca güvenebilirsiniz...

  Author

  Merhaba, Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Peki boya ustaları küf olan duvar ve tavan için ne yapmamızı önerirler? Küfü tamamen silebilmek ve küf olmayan boya olarak ne tür boya kullanmamızı tavsiye ederler? Saygı ve sevgilerimle Cemal ZURNACIOĞLU

YORUM GÖNDER