Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Devlet & Politika

15170 yorum

Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Çoçuk esirgeme kurumundan evlat edinme, evlat edinme şartları nelerdir ? Nasıl evlat edinebilirim ? Sizler için araştırdık, detaylar bildiriyo.com'da..

Evlat edinmek,  çocuk ile ebeveyn arasında çocuk - ebeveyn ilişkisinin sağlanmasına denir. Bunu sağlamak için çocuğun evlat edinilmeye müsait olması gerekir. Aynı şekilde ebeveyn ya da ebeveynler de anne baba olmaya müsait olmalıdırlar. Yani evlat edinmenin birtakım kuralları vardır.

Evlat Edinme hangi hukuki kurallarla yürütülmektedir?

Evlat edinme kuralları Türk Medeni Kanunu’nun 305 ila 320. Maddeleri arasında belirtilmiştir. Ayrıca küçüklerin evlat edinilmesine dair kanun yönetmelik ve tüzüklerde bulunmaktadır.

Nasıl evlat edinebilirim?

İki farklı yolla evlat edinmek mümkündür. İkincisi ise bireylerin birbiriye anlaşarak evlat edinilmesi (ikinci yöntem daha zorlu bir süreçtir. Zaman zaman anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşanabilmektedir. Ancak her iki yöntemde de yapılması gerekenler ve tarafların sorumlulukları belirtilmiştir.

Evlat Edinmek İstiyorum muhatabım kimdir?

Evlat edinme, aracı kurum vasıtası ile yapılır ülkemizde resmi aracı kurum olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü belirlenmiştir.  Bu kanal kullanılmadan yapılan evlat edinmeler hukuken geçersiz sayılma riski ile karşı karşıyadır.

Evlat Edinmek için Şartlar Nelerdir?

  • Evlat edinme, küçüğün yararına olmak zorundadır ebeveynin başka evlatları varsa onların haklarına da zarar gelmemelidir.
  • Evlat edinecek kişinin yaşı, evlat edinilenin yaşından en az 18 yaş fazla olmalıdır. Evlat edinenin yaşı evlat edinilenin yaşından 40 yaş fazla ise evlat edinme işlemi gerçekleştirilmez.
  • Evlat edinilen akli baliğ olmuşsa mutlaka fikri alınmalıdır.
  • Anne babası olan küçük evlat edinilecekse anne babanın yazılı izni alınmak zorundadır.
  • Eğer evlat edinilenin vasisi varsa vasiden izin alınmak zorundadır.
  • Anne baba evlat ediniyorsa en az 5 yıldan beri evli olmaları gerekir. Ayrıca yaşları da 30’u aşmış olmalıdır.

Not: Evli olmayanlar 30 yaşını aşmış olmak kaydıyla evlat edinebilir. Ancak evli olmayan partnerler birlikte evlat edinemez

Eşlerden birinin diğerinin çocuğunu evlat edinmesi

Mümkündür. Ancak 30 yaşını aşmış olması ve iki yıllık evli olmaları gerekir.

Evli Olan Eşin Tek Başına Evlat Edinme Şartı

Otuz yaşını aşmış olması yine ön koşuldur. Bunun yanı sıra eşi ile 2 yıldan uzun süredir ayrı olması ya da eşin 2 yıldan beri kayıp olması gerekir. Ayrıca eşin akli muvazenesinin yerinde olmaması da tek başına evlat edinmek için geçerli bir nedendir.','Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?','','inherit','open','open','','632-re

YORUM GÖNDER