Fatura Gecikme Faizleri Ne Kadar ?

Ev & Yaşam

338910 yorum

Fatura Gecikme Faizleri Ne Kadar ?

Fatura gecikme faizleri gerçekten yüksek mi? Fatura gecikme faizleri ne kadar? gibi soruları sizler için ele alarak ayrıntılı olarak inceledik !

Son aylarda vatandaşların şikayetçi olduğu konulardan biride faturaların yüksek gelmesidir. Özellikle doğalgaz, telefon, su ve elektrik faturalarını geç ödeyenler gelen gecikme faizlerinin fazla olmasından şikayet ediyor. Peki fatura gecikme faizleri gerçekten yüksek mi? Fatura gecikme faizleri ne kadar? gibi soruları sizler için ele alarak ayrıntılı olarak inceledik.

Gecikme Zammı Nedir?

Bir faturayı ödemeniz gereken son ödeme tarihini geçirdiğiniz günden itibaren günlük olarak faiz işler ve faturayı gecikme zammıyla birlikte ödeme zorunda kalırsınız. Gecikme faizi son ödeme tarihi mesai bitimine kadar olan süreyi kapsar. Faturasını internet hesabından ödeyenler için ise ilgili gecenin sonuna yani 23:59’a kadar olan süreyi içermektedir.

Gecikme Faizler Ne Kadar?

Faturalar için gecikme faiz oranları aylık olarak belirtilmekte ve günlük olarak işletilmekte, hesaplanmaktadır. Genel olarak yüzde 2 ila yüzde 5 arasında değişmektedir. Yani 100 TL lik bir faturaya %2 oranında faiz işlediğini düşünelim. Bir ay geç ödenen fatura 100 TL yerine 102 TL olarak ödenir. Eğer gecikme 3 gün ise 20 kuruş fazla vererek ödeyebilirsiniz. Aslında bakıldığında gecikme zamları oldukça düşük.
Elektrik faturalarındaki gecikme zam oranı yüzde 2 oranındadır. Doğalgazda da yine yüzde 2 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Fatura gecikme faizleri su faturalarında nispeten daha azdır. Su faturaları gecikme faizi yüzde 1,5 oranında uygulanmaktadır. Telefon faturalarında ise genel olarak %4 oranı benimsenmiştir. Şirketlere göre farklılık gösterebilsede internet faturalarıda %3 ile %5 arasında değişmektedir. Faturalarında dışında kredi kartı ödemelerini geciktirenlerde ortalama %2,5 oranında aylık faiz ödemektedirler.

Fatura Gecikme Zammı Hesaplama

Fatura gecikme zamlarını fatura tutarı X (4/100) + fatura tutarı olarak hesaplamak mümkün. Bu bir aylık gecikme hesaplamasıdır. Günlük olarak hesaplamak içinde fatura gecikme faizini 30’a bölüm gecikme gün sayısına çarparak sonucu elde edebilirsiniz. Gecikme zamları çeşitli sebeplerle meydana gelebiliyor. Bunlarında başında ekonomik imkansızlıklar, faturayı yatırmak için zaman bulamama, sistem yaşanan sorunlar nedeniyle faturaların yatırılamaması, son günlerde yatırmak isteyenler için kuyruk sorunu vb. nedenlerle fatura gecikme faizi işleyebiliyor. Tüm bunları yaşamamak için banka hesabı bulunan kişiler faturalarını otomatik ödeme talimatı vererek otomatik olarak ödeyebilir.

Faturalarım Neden Yüksek Geliyor?

Faturaların yüksek gelmesinin birçok nedeni olabilir. Öncelikle elektrik sayacı, su sayacı, doğalgaz sayacı vb. sorunlar oluşmuş olabilir. Bunları ilgili yerleri arayarak teknik ekibe kontrol ettirebilir ve ücretsiz değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Faturaların yüksek gelmesinin bir diğer nedenide kullanımdaki yanlışlıklar olabilir. Örneğin; elektrik faturanızın yüksek gelmesi evde bulunan elektrikli eşyaların sürekli açık kalması, aşırı elektrik tüketen arızalı cihazlar bulunması gibi sebepler olabilir. Tüm bunların dışında faturalarında yüksek gelmesinin bir başka sebebide sayacın belli bir rakamdan sonrasını daha fazla ücretle cezalandırmasıdır. Bu konuda bir baraj bulunur ve bu barajın geçilmesi durumunda faturanız daha yüksek gelebilir.

YORUM GÖNDER