Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

İş & Finans

12410 yorum

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelance çalışmanın avajtajlarından bahsetmenden önce Freelance kelime anlamına bakalım. Freelance kelimesi İngilizce bir kelimedir ve Bağımsız savaşçıanlamına gelmektedir. Ancak ifade ettiği terim“serbest çalışmak, çalışacağı zamanı belirlemek”anlamına gelir.

Şirketlere, kurum ve kuruluşlara dışarıdan destek veren kişilere Freelancer denir. Freelance çalışma biçimi sadece dışarıdan iş yapanlara için kullanılmaz. Bazı şirketler proje bazlı çalışırlar. Bu tür şirketlerde freelance çalışan firmanın kadrolu personeli bulunur. Bazı firmalar da aşırı iş yoğunluğundan dolayı dışarıdan freelance personeller ile çalışır. Böylece hem işlerini yetiştirmeye hem de daha fazla kar etmeye çalışırlar. Freelance çalışanların avantajlarına ve dezavantajlarına değinelim.

Freelance çalışmanın avantajları

 • Freelance çalışanlar ne zaman çalışacaklarını kendileri belirler. Freelance çalışmada önemli bir terim de “deadline” dır. Yani işin yetişmesi gereken son gün ya da son saattir. Türkçe karşılığı ölüm hattı demektir. Deadline’a ulaşılmadan Freelancer işi teslim etmelidir.
 • Freelancer zamanını değil yaptığı işi satar. Yani bir firmada tam zamanlı çalışan kişi günlük en az 8 saatini firmada ya da firmanın belirlediği yerlerde geçirmek zorundadır. Freelancer zamanını dilediği gibi kullanır sadece işi zamanında tam bir şekilde teslim eder.
 • Freelancer hiç kimseye hesap vermez, giriş kartı okutmaz, kimseden izin istemek zorunda kalmaz, şirket yemekhanesinden yemek yemek zorunda kalmaz. Yönetici baskısı görmez. Ondan beklenen tek şey işi zamanında teslim etmesidir.
 • Freelancer işinde iyiyse her zaman işi seçer. Ancak bir firmada çalışan tam zamanlı personelin iş seçme lüksü yoktur. Freelancer demek tam zamanlı çalışılan bir yerde mesai saatleri içinde başka bir iş yapmak demek değildir. Bu patronunuzdan çaldığınız anlamına gelir. Ancak ek iş olarak akşamları ya da haftasonları izinli olduğunuz dönemlerde çalışabilirsiniz.
 • Freelancer olmak tembel olmak demek asla değildir. Disiplinli olmayan biri asla bu şekilde çalışamaz. Aslında bu anlamda Freelancer disiplinli bir insandır.
 • Serbest çalışanlar 30 bin liraya kadar vergi ödemezler.

Freelance çalışmanın dezavantajları

 • Zaman Freelancerın en büyük düşmanıdır. Onu iyi yönetmek ve kendini eğitmek zorundadır. 15 gün süresi olan bir projeyi son 3 güne bırakırsa muhtemelen birçok hata ile yarım yamalak iş teslim edecektir. Freelancer zaman yönetimi konusunda otokontrole sahip olmalıdır. Kendi zamanını sanki patronu belirlemiş gibi planlamalıdır. Kısacası kendi işinin otoriter bir patronu olmalıdır. Aksi takdirde hep çuvallayacaktır.
 • Tembellik serbest çalışanların en çok başına gelen şeydir. Zamanı limiti olmayan bir kredi kartı gibi kullanmak freelancerı tembelleştirir.
 • Freelancer çalışanların en büyük sorunlarından biri de iş devamlılığının olmamasıdır. Kısa sürede muhteşem rakamlar kazanabilirler. Ancak o işin devamı olmadığından bazen aylarca iş bulamayabilirler. Bu durum tam zamanlı çalışanları Freelancerlara, freelancerların da tam zamanlı çalışanlara imrenmesine neden olur.
 • Birçok serbest çalışan sosyal güvenlik konusunda ihmalkâr davranır ve SGk ödemesi yapmaz. Bu da serbest çalışanların emeklilik haklarının olmamasına neden olur.
 • Serbest çalışanlar bir firmaya iş yaparken haklarını çok iyi bir sözleşme ile garanti altına almalıdır. Aksi takdirde haklarını alamayabilir.

YORUM GÖNDER