Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bunları Biliyormusunuz

10980 yorum

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Sahte bal ve gerçek bal arasındaki farklar nelerdir ? Gerçek bal nasıl ayırt edilir ve nasıl anlaşılır ? Tüm detaylarıyla sitemizden inceleyebilirsiniz...

Günümüzde birçok televizyon reklamında bal satışları yapılmaktadır. Genel piyasa fiyatlarının altında satışı yapılan ballar, çok cazip fiyatlara insanlara sunulmaktadır.

Peki, bu ballar ne kadar kaliteli ve doğal?

Öncelikle şu konuya birazcık açıklık getirelim. Her ürünün satılabileceği bir piyasa değeri vardır. Bu değerin altına yer yer inilse de, çok fazla inilememektedir. Sonuçta gerçek balı kim değeri altında satar? Bu nedenle çok ucuza olan ballara itibar etmeyiniz. Sağlığınız açısından sizi kandırmaya yönelik reklamlar yapanlara prim vermeyiniz.

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan bal, sağlığımıza da olumlu faydaları ile dikkat çekmektedir. Hem sağlığımız için hem de damak tadımız için, gerçek balları almaya özen göstermeliyiz.

Peki, gerçek bal nasıl anlaşılır?

Gelin hep beraber gerçek bal nasıl anlaşılır inceleyelim. Öncelikle almış olduğunuz balı buzdolabınıza koyunuz ve bir süre bekletiniz. Eğer balınız şekerleniyorsa gerçektir. Bir diğer metot ise, buzdolabınızda duran balı kaşıkla aldığınız zaman balın kopmadan kesintisiz bir şekilde gelmesidir. Eğer balınızı süzerken kopmalar meydana geliyor ise, balınız gerçek olmayabilir.

Buzdolabınızda yaklaşık olarak bir ay bekleyin balınızı bir kaşık veya çatal ile kontrol ediniz. Eğer balınızın kıvamı tereyağını veya kremayı andırıyorsa, balınız gerçektir.

Soğuk havalarda balın gerçek olup olmadığını test etmenin en iyi yolu ise, balınızı bir müddet dondurucu soğukta bekletmekten geçer. Eğer balınızın alt kısmı hafif hafif donmaya başladıysa balınız gerçektir. Ancak balınız donmuyorsa maalesef elinizdeki bal sahtedir. Balınızın rengi çok fazla açık olmamalıdır. Gerçek balın rengi hem biraz daha koyu hem de kokusuzdur.

Balın gerçek olup olmadığını anlamak için bir başka yol ise, balı yemekten geçer. Yemiş olduğunuz bal genzinizi biraz olsa da yakacaktır. Boğazınızı hiç yakmayan bal sahtedir.

YORUM GÖNDER