Google Chrome Hızlandırma Yolları

Bilgisayar & İnternet

17510 yorum

Google Chrome Hızlandırma Yolları

Google chrome nasıl hızlandırılır ? Google chrome çok yavaş nasıl hızlandırabilirim ? Google chrome hızlandırma yöntemleri neledir ?

Google Chrome hızlandırma yapmak için kullanabileceğiniz bir kaç özel ince ayar bulunuyor. Bu ayarları yaparken doğru uyguladığınıza dikkat edin ve hızlandığını fark edeceksiniz. Peki tam olarak hangi ayarları uygulamanız gerekiyor ve bu ayarların etkileri nelerdir? Öyleyse Google Chrome hızlandırma ipuclarına başlayalım.

Google Chrome Hızlandırma Ayarları

1. Gereksiz Eklentiler, Uzantıları Kaldırın

Gereksiz eklentileri kaldırdığınızda gözle görülür bir performans artışı yaşayacaksınız. Chrome’un daha da hızlandığını fark edeceksiniz. Bunun için sağ üst kısımdaki ayarlar sekmesinden eklentiler sekmesine gelin ve bu ekranda ne kadar kullanmadığınız gereksiz eklentiler varsa hepsini kaldırın.

2. Maksimum Karo Sayısını Düşürün

Adres satırına  chrome://flags yazın ve karşınıza çıkan ekranda maksimum karo seçeneklerini bularak buradan değeri 512 olarak seçin. Bu sayede ram kullanımı daha azalacaktır.

3. Görseller Artık Daha Hızlı Yüklenecek

İnternet üzerinde pek çok web sitesinde çeşitli boyutlarda görseller bulunuyor. Özellikle yavaş bir internet bağlantısına sahipsenz, görsellerin yüklenim süresi kimi zaman bir işkenceye dönüşebiliyor. İşte bunun için uygulayabileceğiniz özel bir resim yükleme hızı hızlandırma ayarı bulunuyor.

Bunun için yine chrome://flags ekranına gelin ve Kafes iş parçacığı sayısı satırını bulun yapmanız gereken ise bu satırın değerini 4 yapmak ve artık internet üzerinde dolaşırken görsellerin daha da hızlı yükleniyor olduğunu fark edeceksiniz.

4. SPDY/4’ü etkinleştir

Web siteleri arasında daha hızlı gezinmek istiyorsan, etkinleştirmen gereken yeni bir geliştirme kaynağı bulunuyor. SPDY/4 olarak adlandırılan bu çalışmayı yine flags sayfasında bulabilir yapman gereken ise sadece etkileştire tıklamak ve artık daha hızlı farklı web siteleri, sayfaları arasında gezinebiliyor olduğunu fark edeceksin.

5. Daha hızlı açılan bir Chrome için

Chrome kullanıcıların en fazla yakındıkları problemlerden birisi de Chrome çok yavaş açılıyor, çok geç açılıyor şeklindedir. Bu sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz küçük bir ayar var bununun için tek yapmanız gereken henüz deneme aşamasında olan ‘’Deneysel Uygulama Başlatıcı’yı etkinleştir’’ seçeneğini aktifleştirmek sonrasında artık bir iki saniye içerisinde daha hızlı bir şekilde Chrome açıldığını görebileceksiniz.’

6. Sayfa Açılışını Hızlandırmak

Chrome sahip olduğu özel güvenlik sistemi sayfanın güvenlik sertifikatası alıp, almadığını kontrol eder ve sorgular. Bu süreç genelde sayfanın geç açılmasına sebebiyet verir. Bu nedenle Chrome sisteminin bu kontrol aşamasını atlamasını tercih edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey https’den gelen güvenli olmayan WebSocket’e izin ver seçeneğini aktifleştirmek olacaktır. Artık sayfaların daha hızlı açıldığını fark edeceksiniz.

YORUM GÖNDER