Göz altı Morlukları Neden Olur?

Sağlık & Fitness

20640 yorum

Göz altı Morlukları Neden Olur?

Uykusuzluk ve yorgunluk sonucu oluştuğu düşünülen göz altı morlukları neden olur ? Göz altı morlukları neden olur nasıl geçer ?

Gözaltları mor olan insanların genellikle uykusuz veya yorgun olduğunu düşünürüz. Gözaltı morluğu problemi olmayan kişiler bile, uzun süre bilgisayar kullandığında veya birkaç gün uykusuz kaldıklarında bunları gözlerinden anlayabilirsiniz. Birçok insan gözaltı morluklarından şikâyetçidir. İşin aslına gelecek olursak bu durumun yorgunluk haricinde nedenleri olabilir. Göz yapısı sebebiyle, kalıtsal olarak veya yaş ilerlemesi ile morluk oluşmaya başlamış olabilir. Hemen telaşa kapılmayın! Neyse ki tıpta çareler tükenmiyor. Çeşitli yöntemleri uygulayarak morlukları azaltabilir veya tamamen geçirebilirsiniz.

Gözaltı Morlukları Neden Olur?

Kemik Yapısı: Çökük göz yani çukur yapıdaki göze sahip kişilerin kemik yapısı itibarıyla gözaltlarına gölge düşer. Bu yüzden gözaltları normalden daha koyu renkteymiş gibi görünür. Böyle durumda olan kadınlar gözaltı kapatıcıları kullanabilirler.

Uykusuzluk: Yeterince dinlenemediğiniz ve uykunuzu alamadınız zamanlarda yüzünüz soluklaşacağından gözaltları daha koyu görünecektir. Bu durumda morluklarla birlikte gözaltı torbaları da eşlik eder. Gözleriniz uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan veya okumaktan yorulduğunda aynı belirtileri gösterir.

Güneş Işınları: Eğer güneş altında fazla kalırsanız gözaltları melanin seviyesini arttırabilir. Melanin adı verilen koyu renkli pigmentler, vücudun birtakım bölgelerini güneş ışıklarından korumakla görevlidir. Yaz mevsiminde bronzlaşmamızı sağlayan da işte bu pigmentlerdir. Havanın güneşli olduğu zamanlarda güneş gözlüğü takmak morlukların önüne geçecektir.

Hiperpigmentasyon: Yukarıda da bahsi geçen melanin maddesi gereğinden fazla üretildiğinde cilt renginde koyuluklar veya lekeler oluşur. Melaninin fazla üretilmesi güneş ışınları, genetik faktörler, ciltte iltihaplanmalar ya da hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Yaşam Tarzı: Birçok sorunu beraberinde getiren alkol ve sigara gözaltı morluklarının oluşmasının başlıca nedenleri arasındadır. Alkol beraberinde sıvı kaybı ve uyku düzensizliğini getirirken sigara ise kandaki oksijen miktarını azaltır. Bu durumda da gözaltı morlukları yaşamak kaçınılmazdır.

Kötü Beslenme: Dengeli beslenme vücuttaki tüm fonksiyonların yerine gelmesi için gereklidir. Doğru beslenilmediği zaman gözaltında morarma ve renk değişikliği ortaya çıkması muhtemeldir. Örneğin yeri miktarda demir alamayan kişilerin cildi daha solgun görünür.

İlaçlar: Birtakım ilaçlar damarların genişlemesine yol açarak gözaltı morluklarının oluşmasına neden olur. Gözaltındaki deri hassas olduğu için kan akışının artması deri altından görünür duruma gelir. Özellikle yüksek tansiyon ilaçları buna sebep olur.

Kalıtım: Nasıl ki göz rengi, saç rengi gibi özellikler aileden geliyorsa gözaltı morlukları da öyledir. Kişinin kardeşleri, anne veya babası aynı durumda olabilir.

YORUM GÖNDER