Grip Nedir, Nezle Nedir, İkisi Arasındaki Fark

Sağlık & Fitness

16050 yorum

Grip Nedir, Nezle Nedir, İkisi Arasındaki Fark

Grip ile nezle ayni yollardan kişiden kişiye geçmekte olan fakat birbirinden farklı birer bulaşıcı bir hastalıktır. Hastaların öksürüp hapşırmasından dolayı havaya mikroplu...

Grip ile nezle ayni yollardan kişiden kişiye geçmekte olan fakat birbirinden farklı birer bulaşıcı bir hastalıktır. Hastaların öksürüp hapşırmasından dolayı havaya mikroplu su damlacıkları dağılır ve bunlar diğer kişilere solunum yoluyla geçebilir. Çok kolay bulaşabilen bir hastalıktır.

Grip ve Nezle Belirtileri: Grip, nezleden çok daha fazla yaygındır. Bazı kişilerde, özellikle 65 yaş üstünde olanlarda zatürree gibi çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Kalp hastalarında ise yeterli tedavi görülmediği taktirde, ölüme kadar gidebilecek riskleri vardır.
Grip titreme, ateş, baş ağrısı, kaslarda ağrı, ağızda ve boğazda kuruluk, uyuma hissi, öksürük ve bitkinlik ile belirtilerini göstermektedir. Genellikle bir hafta sürmektedir. Grip ve nezle arasındaki fark çok fazla değildir. İki hastalık birbirlerine benzerlik göstermektedir.

Grip, Nezle Tedavisi ve Korunma Yolları: Grip bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişileri ciddi olarak etkilemese dahi bazı bünyeler için hastalık çok tehlikeli olabilmektedir. Risk altında olan kişilerin her sene gribe karşı aşı olmaları gerekmektedir. Risk taşıyan insanlar arasında, 65 yaşından büyük olanlar, kalp ve böbrek hastaları, astım ile kronik akciğer hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf çökmüş insanlar sayılabilmektedir.

Aşı vurulmak, kış başlamadan önce bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için fayda sağlayacaktır.  Çoğu zaman mikroplar vücudumuza ellerimizden geçer, ellerimizi çok sık yıkamak hastalığın bulaşmaması açısından faydalı olabilmektedir. Sigara içenler nezle ya da gribe daha çok yakalanmaktadır, bu nedenle sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanında dinlenip,  bolca sebze meyve yemelisiniz. Grip ve nezle arasındaki farkları doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz.

Çocuklar yılda ortalama on defa, yetişkinler ise 2 ile 3 defa nezleye yakalanmaktadır. Korunma yolları ve tedavi şekli nezlede de aynı gripte olduğu gibidir. Fakat nezlenin aşısı yoktur ve hastalara sadece yatak istirahatı gerekmemektedir. 

YORUM GÖNDER