GTA 6 Çıkış Tarihi Ne Zaman ?

Bilgisayar & İnternet

10740 yorum

GTA 6 Çıkış Tarihi Ne Zaman ?

GTA serisi hayranlarının merak ettiği tek bir konu var; serinin gelecek oyunu GTA 6 çıkış tarihi ne zaman?

Şimdilik söyleyebiliriz ki bu durum hakkında tartışmak için çok erken bir zaman. Oyunun en son çıkış yaptığı PC’de bile oyunun çıkışının üzerinden bir sene geçmemişken gelecek oyunun ne zaman çıkış yapacağını kesin bir şekilde söylemek çok zor. Sonuçta Rockstar bu, ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor.

Ancak tahmin yürütmemiz gerekirse istatistiklerden faydalanmakta bir sakınca yok. Serinin 2D dönemden 3D döneme geçişi ile oyunların çıkışı arasındaki zaman gittikçe arttı. Vice City ve San Andreas’ın teknik olarak GTA 3’ün standalone ek paketleri olarak düşünürsek ve ana oyunlar olarak saymazsak, GTA 3 ve GTA 4 arasında tam 7 sene var. Tabii ki bu kadar gecikmesinde Vice City ve San Andreas’ın boşlukları dolduruyor olmasının da payı büyük.

Daha yakın bir zamana bakacak olursak… GTA 4 2008’de çıktıktan bir sene sonra oyun için Ballad of Gay Tony ve The Lost and The Damned isminde iki adet ek paket çıktı (ki bu iki paket daha sonra Episodes From Liberty City ismiyle GTA 4’ten bağımsız hale getirildi). GTA 4’ün çıkışından 6 sene sonra da GTA 5’i görme şerefine nail olduk.

Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus var. Ne zaman seri için numaralandırılmış bir oyun çıksa ardından en az 2 tane ek paket çıkıyor, oyuna bağımlı ya da bağımsız. Hatta mobil oyunları saymıyoruz bile. Buraya dikkat etmemizin sebebi ise muhtemelen GTA 5 için de tıpkı GTA 3 ve GTA 4 gibi birden fazla senaryo odaklı ek paket ya da yan oyun çıkacak olması. Yani GTA 6’yı görmemiz için hala bir ya da iki tane ekstra içerik görmemiz gerek.

Sonuç olarak elimizde kalan durum şu; GTA 6 “eğer Rockstar bu örgüde devam ederse” 2018-2020 arasında meraklılarıyla buluşacak. Bu 5 ile 7 yıl arasındaki farkı ise Rockstar yeni GTA ek paketleri ya da yan oyunlar ile doldurması bekleniyor.

Gelelim söylentilere. Çıkan yeni söylentilere göre Rockstar bir çılgınlık yapıp GTA 6’da tüm Amerika Birleşik Devletleri’ni oyuna eklemeyi planlıyor. Bir ya da iki yıl önce yapılan bir röportajda “GTA 6 için kafamızda tonlarca fikir var” denmişti hatırlarsanız. Belki bu tonlarca fikirden hangisini seçeceklerine karar vermemiş ve hepsini eklemiş olabilirler, ancak bu söylentinin doğru çıkmaması için elimizde nedenler var.

Birincisi, GTA oyunlarının her zaman geçtiği şehirle özdeşleşmesi. Yani GTA oyunları gerçekçiliği yitirmesin ve yaşayan bir şehirde geçsin diye belli bir şehire göre dizayn edilir ve oyundaki sosyal etkinlikler de oyunun geçtiği bölgeye göre değişir. Buna en büyük örnek olarak da San Andreas’taki gangster çetelerini ve GTA 4’teki Balkan mahallelerini gösterebiliriz. Tüm Amerika Birleşik Devletleri’ni oyuna aktarmak Rockstar’ın her oyunda yaratmaya çalıştığı “gerçekçi ve nefes alan şehir” hissini ortadan kaldırabilir.

İkincisi de, Tüm Amerika’nın içinde tutarlı bir hikayenin oluşturulamayacağı. Bunu biz değil Rockstar söylüyor. Ki zaten düşünürseniz tüm kıtayı kapsayıp da harika ve tutarlı bir hikaye ile karşımıza çıkan çok fazla oyun yoktur. Tüm kıtayı kullanan oyunlar da yarış oyunu olmaktan ileri gidemiyor maalesef. Rockstar gelecekteki GTA’da bize GTA 5’te yaptığı gibi geniş bir harita verebilir, bunun olmaması için hiçbir sebep yok. Ancak koca bir ülkeyi oyuna eklemeleri sağlıklı olmaz.

Özetle GTA 6 çıkış tarihi hakkında kesin bir şey söyleyememekle beraber oyunun 2018-2020 arasında çıkış yapması ya da en azından duyurulması beklenen bir durum. Umalım da bu uzun bekleyişte eski oyunlar gibi yan oyunlar ya da ek paketler görebiliriz.

YORUM GÖNDER