Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Sağlık & Fitness

9110 yorum

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında yaşanan en büyük sorunlardan bir olan güneş yanığına ne iyi gelir ? Güneş yanığından kurtulmak ve acısını dindirmek için bunları yapın !

İnsan cildi, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında aşırı hassaslaşır. Kullanılan normal vücut şampuanları veya sabun cildi daha fazla kurutabilir. Güneş yanığı durumunda zeytinyağı, yulaf ezmesi, aloe vera jeli ve yoğurt gibi doğal ürünleri kullanarak kuruyan ve hassaslaşan cildin yumuşamasını, temizlenmesini ve kendi kendine iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Güneş Yanığı Acısı İçin Bunları Yapın!

Yoğurt: Güneş yanığı olduğumuzda aklımıza ilk gelen yanmış bölgeye yoğurt sürmektir. Bu uygulama gerçekten işe yarar. Yoğurt ciltteki acıyı yatıştırır ve soğutarak rahatlamayı sağlar. Yağsız yoğurdu sürmeden önce dolapta soğutarak kullandığınızda en etkili sonucu alabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli: Güneş yanığını tedavi etmek için en etkili çözüm yollarından biridir. Aloe vera jeli, cildin temizlenmesini sağlar ve güneş yanığı olan bölgeyi yumuşatır. Jeli yanan bölgelerinize avuç içinizle iyice yedirin. Cilt tarafından emildiğinde soğuk suyla yıkayın.

Yulaf Ezmesi: Cildinizin yumuşaması için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Yarım su bardağı yulaf ezmesini bir su bardağı kaynar suyla iyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Oluşturduğunuz karışımın soğuduğundan emin olduktan sonra yanmış bölgelerinize dairesel hareketler yaparak sürün. 3-4 dakika kadar bekledikten sonra durulanabilirsiniz.

Zeytinyağı: Kuruyan ve gerilen cilde karşı zeytinyağı sürmek oldukça faydalı olacaktır. Bunun için güneş yanığı olan yere zeytinyağı sürün ve üzerini sıcak suyla ıslattığınız havluyla örtün. Havlu soğuduktan sonra da cildinizi silin.

Güneş Yanığından Kurtulmak İçin Bunları Yapın!

Gün içerisinde sık sık kısa süreli duşlar alın. Ancak duş sırasında suyun hızlı ve sert bir şekilde vücudunuza değmemesini sağlayın. Banyo yağları, sabun ve diğer temizleyici ürünleri kullanmayın. Çünkü bu ürünler cildinizi rahatsız edecek ve yanıklar daha kötü duruma gelecektir. Yanıktan dolayı cildiniz su topladıysa küvette banyo yapmayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü duş aldığınızda basınçlı su bunların patlamasına yol açabilir.

Güneş yanığı olan bölgelere serin bezler örtün. İhtiyaç duydukça gün içinde tekrarlayın.

Dar kıyafet giymekten kaçının. Bol ve rahat kıyafetler giyerek cildinizin hava almasını sağlayın.

Güneş yanığı sonrası baş ağrısı ve ateşle karşılaşabilirsiniz. Baş ağrınız için serin ve sessiz bir odada dinlenin. Susuz kaldığınız için de başınız ağrıyacağı için normalden fazla su tüketmeye dikkat edin.

YORUM GÖNDER